Sumak ekşisi nedir? Evde sumak ekşisi nasıl yapılır?

Yapılan araştırmalara göre dünyanın en sağlıklı baharatları arasında gösterilen sumak, yemeklere lezzet ve ayrı bir tat katıyor. Son zamanların en çok konuşulan ve sumaktan elde edilen sumak ekşisi hakkında merak edilen soruları sizler için araştırdık. Sumak ekşisi nedir? Evde sumak ekşisi nasıl yapılır? Sumak ekşisi nerede kullanılır? Tüm cevaplar yazımızda.

Latince adı Rhus Coriaria olan sumak, ülkemizin farklı yörelerinde “boyacı sumağı” olarak da biliniyor. Arap Yarımadasının kuzeyinde, Hindistan, Güney Avrupa ve Anadolu’da yetişen sumak bitkisinin yaprakları yaz aylarında toplanır ve demetler halinde kurumaya bırakılır. Çok eski zamanlardan beri tıbbi alanlarda, deri ve boya sanayinde kullanılan sumak özellikle yemeklere eşsiz bir lezzet katan ekşi baharat olarak da kullanılır.Hatta sumak ekşisi evde enfes yemekler yapmak için tercih edebileceğiniz çok pratik bir tat verici baharattır. Bir de son zamanlarda özellikle de Doğu Anadolu bölgesinde bolca tüketilen sumak ekşisi var. Antep fıstığı familyasından olan sumak bitkisinden yapılan sumak ekşisi, kıvamlı bir sostur. Özellikle etli yemeklerde kullanıldığında yemeklerin lezzetini artırıcı bir özelliği de bulunan bu ekşi sıvı sayesinde başka baharatlara yemeğinizde fazla yer vermeseniz de enfes yemekler yapabilirsiniz. Peki sumak ekşi evde nasıl yapılır? Gelin birlikte öğrenelim…

Marketlerde hazır olarak satılanlarını bulabileceğiniz gibi dilerseniz evde kendiniz de kolay bir formülle hazırlayabilirsiniz.

SUMAK EKŞİSİ TARİFİ

Evde sumak ekşisi yapımı için tercih edebileceğiniz çok pratik olan tarifimizden yararlanabilirsiniz. Ancak evde yaparken özellikle ekşi sumak kullanmaya dikkat etmelisiniz, aksi takdirde sumak sosunuz tatlı olacaktır.

Büyük bir kabın içine 10 kilogram sumak bitkisinin yapraklarını koyun ve üzerini örtecek kadar su ekleyip biraz bekletin. Bu suyu süzüp başka bir yerde bekletin ve tekrar bitki yapraklarının üzerine su ekleyin. Sumağın tüm ekşi özü çıkana kadar bu işlemi tekrar edin ve süzdüğünüz suları birleştirin. Daha sonra bir miktar unu suyu dökerek tortusunun dibe çökmesi için bekleyin. Un tamamen dibe çöktükten sonra üstte kalan duru suyu büyük bir cam kavanoza alıp tülbent yardımıyla hava almayacak şekilde ağzını kapatın. Kavanozlarınızı birkaç gün bu şekilde güneşte bekletin. Toz sumak ekşisi nasıl yapılır konusunda sıkıntı yaşıyorsanız daha koyu bir kıvam için sumak suyunu birkaç taşım da kaynatabilirsiniz.

SUMAK EKŞİSİ NERELERDE KULLANILIR?

Daha çok baharat olarak kullanılsa da sumak kullandığınız tüm yemeklerde ekşi sosunu da kullanabilirsiniz. Sumak ekşili dolma yaparken dolma içinde sumak ekşisi kullanabilirsiniz. Her ne kadar pek çok etli yemekte rahatlıkla kullanabileceğiniz bir sos olsa da özellikle Adana ve Maraş bölgesinin yöresel lezzetlerinde sıklıkla kullanabileceğiniz bir tat olarak karşımıza çıkar.

Yemekler dışında ağızda hoş bir aroma tadı bırakmak için sumak ekşisinden faydalanabilirsiniz. Hatta toz olarak bulunan sumağı bir miktar suyla kaynatıp dinlendirdikten sonra gargara olarak da kullanabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir