Evde kabartma tozu nasıl yapılır? En kolay kabartma tozu yapımı

Hamur işi tariflerinin vazgeçilmez parçası olan kabartma tozu bazen ede bulunmayabilir. İşte tam bu durumlarda imdadınıza yetişecek bir tarifi sizlerle paylaşıyoruz, Duyduğunuzda çok şaşıracağınıza emin olduğumuz kabartma tozunun ev yapımı tarifi bugünkü yazımızın detaylarında kolayca bulabilirsiniz.

Kabartma tozu, karbonat veya bikarbonat ve bir zayıf asit karışımı kuru kimyasal bir mayalandırma maddesidir. Kabartma tozu pişirilen gıdaların hacmini arttırmak ve hafifletmek için kullanılmaktadır. Çok fonksiyonlu bir yapısı olan bu madde ile pofuduk lezzetlere imza atan kabartma tozu sadece bir gıda maddesi olarak değil, cilt bakımında da kullanılan bir malzeme haline geldi. Her evde bulunan paket paket kabartma tozu bazen hiç ummadığınız anda bitebiliyor. Ev hanımları genelde kabartma tozu yerine karbonatı kullanabilir. Ancak evde kabartma tozu yapmak da mümkün. Elbette her evde bu malzemelerin bulunmasının imkanı yok. Bir aktardan alacağınız 3 malzeme ile paket yerine kavanozda kabartma tozunuzu saklayabilirsiniz. Bu hem ev ekonomisine de katkı sağlayacaktır. Uzun süre saklamalık kabartma tozu tarifimizi sizler de deneyince çok şaşıracaksınız. Hadi gelin birlikte ev yapımı kabartma tozumuzu hazırlayalım:

KABARTMA TOZU TARİFİ:

Hazır olarak satın aldığımız kabartma tozlarının ilk ana malzemesi saf sodyum bikarbonat yani karbonat. Bu yüzden almanız gereken ilk malzeme karbonat olmalıdır. Tariflerinizin puf puf olması aynı zamanda kıvam arttırıcı bir desteğe ihtiyacı olacaktır. Bu adımda devreye limon tuzu ve nişasta giriyor. Eğer bulabilirseniz krem tartar (cream tartar) da kullanabilirsiniz limon tuzu ve nişasta yerine. 1 küçük kavanoz kabartma tozu yapmak için;

4 yemek kaşığı karbonat
1 tatlı kaşığı limon tuzu
2 yemek kaşığı mısır ya da buğday nişastası

Diğer bir tarif de;

4 yemek kaşığı karbonat
3 yemek kaşığı krem tartar
2 yemek kaşığı nişasta

YAPILIŞI

Malzemeleri blenderdan geçirip, toz olmasını sağlayın. Pürüzsüz bir kıvama gelince bir küçük kavanozun içerisine aktararak saklayın ve hamur işlerinize tarifte belirtilen miktara bağlı olarak kullanın. Klasik hamur işi tariflerinde 1 – 1,5 tatlı kaşığı kadar kabartma tozu yeterli olacaktır.

Afiyet olsun…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir