Kadınlar için Sporun Önemi

Kadınların gerek iş gerekse ev işleriyle yoğun olduklarından dolayı kadınların hayatında sporun yeri pek yoktur. Günümüzde azda olsa kadınlar hem formlarını korumak hem de sağlıklı bir yaşam için spor yapıyorlar. Kadınlar için spor yapmak çok önemlidir. Özellikle kadınlarda daha sık rastlanan kemik erimesi (osteoporoz) ve meme kanserini önlemede spor önemli bir etkendir.

Spor yaparak kemik erimesini önleyebiliriz. Hangi yaşta olursak olalım sporla kemik yoğunluğu arttırılabilir. Spor yaparak kemik yoğunluğunu arttıran kadınlarda kemik erimesine yakalanma riski spor yapmayan kadınlara göre daha düşüktür. Kadınlarda daha çok rastlanan hastalıklardan biri olan meme kanserini de yapılan düzenli egzersizlerle engellenir. Egzersizle azalan yağ dokusuyla kanserin oluşumunu da azalmaktadır.

Kadınlarda spor yapmamaktan, hareket eksikliğinden kaynaklanan şişmanlık, kalp hastalıklarına yol açmaktadır. Düzenli spor yaparak bu hastalıkları engelleyebilir ve şişmanlıktan kaynaklanan kolesterolünüzü düşürebilirsiniz. Sporla beraber fazla kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz.

Görülmektedir ki spor yapan kadınlar yapmayanlara göre kendilerine daha fazla güvenmektedirler. Spor; zinde olmayı, güzel, kaliteli ve mutlu bir yaşam sağlar. Ayrıca sporla beraber günlük streslerden de uzaklaşabilirsiniz. Sizde kendinize en uygun sporu bularak, sağlıklı bir yaşamı seçin…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir