Şeker pancarının faydaları nelerdir? Şeker pancarının kullanım alanları…

Şeker elde edilen şeker pancarı yüzyıllardır alternatif tıpta kullanıldı. Şeker pancarından sadece şeker elde edilmez aynı zamanda farklı şekillerde de tüketilir. Karbonhidrat ve lif bakımından zengin olan şeker pancarı hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki Şeker pancarının faydaları nelerdir?

Ispanak ailesine ait olan şeker pancarı, şeker kamışından sonra şeker üretimi için kullanılan ikinci besindir. Turp, soğan, patates ve havuç gibi toprak altında yetişir. Toprak altında kalan etli bölümü tüketilir. Ancak şeker yapımında bir bütün olarak kullanılır. Toprak altında yetiştiğinden kirli beyaz bir görüntüye sahiptir. Pancar çeşitlerinde kırmızı pancardan sonra tercih edilir. Şeker pancarı başlı başına yemek olarak tüketildiği gibi fabrika ortamında suyu çıkartılarak elde edilen şuruptan şeker yapılır. Şeker pancarının yüzde 80 kısmı bu sudan oluşur. İçeriğinde sitrik asit barındırır. Sitrik asit doğadaki en sağlıklı çözeltidir. Şeker pancarı üretiminde Avrupa Birliği, ABD ve Rusya ilk üç sıradadır. Sağlık açısından da faydaları olan şeker pancarı özellikle sinir sisteminin deforme olmasının önüne geçer. Mutluluk hormonlarının çalışmasını sağlar. Ayrıca lif bakımından da zengin olduğundan sindirim sistemine de iyi gelir. Bilimsel sınıflandırma da plantae bitkileri arasında yer alır. Yüksek miktarda şeker barındıran bu besinden şeker hastalarının kesinlikle uzak durması gerekir.

ŞEKER PANCARININ FAYDALARI NELERDİR?

– Haşlanarak tüketilen şeker pancarı, mide ve bağırsaklara fayda sağlar. Fonksiyonlarını geliştirerek rahatsızlıkları önler. Bağırsakların ihtiyacı olan lif maddesini sayesinde besinlerin enzimlenmesi sağlanır. 

Şeker hastası olmayan ancak kansızlık yaşayanlar içinde şeker pancarı faydalı bir besindir. Kan sayım hücrelerini artırdığından bağışıklık sistemini de güçlendirir. Uzmanlar bu yüzden virüs ve enfeksiyon gibi rahatsızlıklar sırasında şeker pancarını tavsiye eder. 

Günümüzde en yaygın hastalıklar başında yer alan depresyon ve strese de fayda sağlar. Tempolu yaşam tarzında deforme olan sinir sistemini yeniler. Hücrelerin daha sağlıklı beyne ulaşmasını sayesinde sakinlik hissi verir. Aynı zamanda mutluluk hormonunu harekete geçmesini sağlar. Bu yüzden bazı uzmanlar şeker pancarının mutluluk besini olduğunu söyler. 

Yüksek karbonhidrat içermesine rağmen gerekli miktarda tüketildiğinde vücuttaki hücrelerinde yenilenmesini sağlar. Böylece kanser hastalıklarının da önüne geçer. Yapılan bazı araştırmalarda şeker pancarı suyu kanser tedavisi esnasında yaşanan olumsuz durumları azalttığı ortaya konulmuştur.

Kan sayımını artırır ancak basıncını düşürür. Bu yüzden yüksek tansiyon hastaları da pancar suyunu tercih edebilir. Ancak bir uzmana danışarak yapılması daha faydalı olacaktır. 

ŞEKER PANCARININ KULLANIM ALANLARI

Şeker kullanımından sonra en fazla pekmez yapılarak tüketilir. Organik pekmezler arasında yer alan şeker pancarının bu kullanımı genellikle demir eksikliği olanlar tersih eder. 

Mide ve bağırsak sorunu yaşayan özellikle metabolizma bozukluğu olanların ise haşlamasını tercih ettiği bilinir. İyice yıkanan pancarlar patates gibi kaynatılır. Hafif tuzlanarak tüketilir.

Bazı yörelerde turşusu kurulur. Bu turşu çeşidi özellikle yüksek tansiyon hastaları için fayda sağlar. Genel turşu gibi keskin tuzlu bir tadı yoktur. Ancak özellikle vücuttaki enfeksiyonlu hücreleri temizlediğinden tercih edilir.

Yapraklarından şeker pancarı sarması yapılır. Ayrıca şeker içerdiğinden tatlısı da yapılır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir