Manda yoğurdunun faydaları nelerdir? Manda yoğurdu nasıl yapılır & Ne işe yarar

Yüzyıllardır tüketilen manda yoğurdu uzun bir süre mandaların tükenme tehlikesine karşı unutulmaya yüz tutmuştu. Ancak günümüzde sağlıklı beslenmenin önemi artıkça manda yoğurdu yeniden gündeme geldi. İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunduran manda yoğurdu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki manda yoğurdunun faydaları nelerdir? Haberin detayında:

İnek ve koyun sütünün içerdiği kalsiyumun iki katını içeren manda sütünden yapılan yoğurt günümüzde yapımı artmaya başladı. Anadolu mutfaklarında yüzyıllardır bulunan ve özellikle yayla da yaşayanların geçim kaynağı olan manda yoğurdunun azalmasındaki en büyük etken besi hayvancılığının daha kolay olmasıdır. Nesli tükenmekte olan mandayı yeniden gün yüzüne çıkaran durum ise artan hastalıklardır. Sağlıksız beslenme hava kirliliği ve doğal olmayan besinler nedeniyle artan hastalıkların önüne geçmek için uzmanlar organik besinleri şiddetle öneriyor. Bu bakımdan gözler tarihin en faydalı besinlerine çevrildi. Bunlardan biri de manda sütü oldu. Ülkemizde Amasya, Balıkesir, Çorum, Sivas ve Muş gibi şehirlerde çiftlikleri kuruldu. Yüzde 60 kalsiyum yüzde 40 protein barındıran bu sütten elde edilen yoğurt neredeyse tüm hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Bunun yanı sıra E ve A vitaminleri bakımından da zengin olan manda yoğurdu yararlı bakteriler de içerir. Diğer sütlere oranla daha beyaz olan manda yoğurdu ayrıca kahve sektöründe de tercih edilir. Doğal antibiyotik olan manda yoğurdunun kalorisi de oldukça düşüktür. 

MANDA YOĞURDU NASIL YAPILIR?

Bir litre manda sütünü derin bir tencereye ekleyin. Kevgirle sürekli karıştırın. Ocak kısık ateşte olsun. Kaynayan sütteki köpüğü sürekli alın. Kalınlaşan ve azalan süte daha sonra bir tatlı kaşığı önceden yapılmış manda yoğurdu ekleyin. Karıştırmaya devam edin. Sonra ince bir tülbentle ağzını kapatın. Üzerine de tencerenin kapağını koyup tencereyi komple sarın. 4 saat boyunca oda sıcaklığında hiç hareket ettirmeden bekletin. Sonra etrafındaki bezi alıp buzdolabına koyun bir gün boyunca daha bekleyin. Bu şekilde hazırlanan manda yoğurdunu 10 gün içinde tüketin. Aksi halde hızla küflenir.  Çok zor sertleşen bir yoğurt olduğundan bazen kıvamını tutturmak zor olur. 

MANDA YOĞURDUNUN FAYDALARI NELERDİR?

– Çocukların rahatlıkla tüketebilir. İçeriğinde laktoz miktarı az olduğundan alerjiye neden olmaz. Bu yüzden kemik ve kas gelişimine katkı sağlayan kalsiyum ve proteinin etkisi artar. 

– Göz sağlığı için olmazsa olmaz A vitamini bakımından da zengin olan manda yoğurdu, ileri yaşlarda görülme ihtimali olan katarak gibi hastalıkların önüne geçer. 

– Bağırsak florasını hızla yeniler. Bu yüzden fonksiyonlarını düzenleyerek sindirim sorunlarını ortadan kaldırır. Ayrıca florası düzgün olan kişilerde vitamin ve mineral enzimlenmesi daha kolay olur. Özellikle demirin emilmesi kansızlık gibi hastalıkları engeller. Bunun devamında da saç dökülmesi dengesiz kilo alma ya da verme gibi sağlık sorunların yaşanmasının da önüne geçer.

– Yağ oranı yüksektir. Ancak sağlıklı kolesterol seviyesini yükseltir. Damar ve kalp sağlığında herhangi olumsuz bir etkiye neden olmaz. 

– Kırmızı et tüketemeyenler için mantardan sonra en ideal besindir. B12 vitaminini yüksek barındırdığından sinir sistemini güçlendirir. Bu da beyin sağlığına fayda sağlar. Konsantre ve hafızayı güçlendirir. Bir kasesi bile gün boyu zinde tutmaya yeter. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir