Kehribar kolye bebeklerde ne işe yarar? Kehribar kolyenin bebeklere faydaları

Şifalı taş olarak bilinen kehribar içerisindeki suksinik asit/amber asit nedeniyle %100 doğal antibiyotik vazifesi sağlar. Peki kehribar taşı gerçekten övüldüğü kadar faydalı mı? Kehribar kolyenin bebeklere faydaları neler? Kehribar kolyeyi yetişkinlerde kullanabilir mi? Kehribar taşı ne işe yarar? Bebek ve çocuklarda kehribar taşı neden kullanılmalı? İşte şifalı taş olan kehribarın hakkında merak edilenler…

Yaz aylarında daha çok tercih edilen boncuk tarzındaki aksesuarlar, günümüzde hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Tercih edilen bu modellere her sene yenileri eklense de popülerliğini hiçbir zaman yitirmeyen kehribar kolyeler, görünüm itibariyle her ne kadar boncuğu andırsa da aslında şifalı taşlardan ibarettir. Halk arasında şifalı olduğu bilinen ‘Kehribar taşı’ özellikle de diş çıkarma döneminde olan bebekler için oldukça yararlıdır. Ağrı kesici işlevi gördüğüne inanılan kehribar taşı aksesuarları Polonya, Hollanda, Almanya gibi ülkelerin eczanelerinde ‘Kehribar bebek diş kolyesi’ olarak satılır. Genellikle sarı renkli olanları anneler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Kolye bebeklere ya da çocuklara takıldığı zaman vücut ısısı ile beraber süksinit asitin salınımını kolaylaştırır. Peki kehribar taşının diğer faydaları neler? İşte yanıtı…

Zamanında Türk Bilim Adamı İbn-i Sina tarafında şifa niyetiyle kullanılan ve çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan kehribar, kozalaklı ağaçların doğal reçinesinin fosil bulmuş halidir. Yalnızca kolye olarak değil bileklik ya da halhal şeklinde de kullanılabilen kehribar taşı, koparak boğulma riskine karşılık dördüncü ayını doldurmadan önce kesinlikle kullanılmamalıdır.

KEHRİBAR TAŞININ BEBEKLER İÇİN BİLİNEN FAYDALARI

Doğal ağrı giderici özelliğinin haricinde zayıf olan bağışıklık sistemini güçlendirerek daha dirençli bir vücuda sahip olma imkanı tanır.

Diş çıkaran ya da çıkarma döneminde olan bebeklere baktığımızda sık sık huzursuzlanma ve ateşlenme gibi sorunlar görürüz. Kehribar taşı tamda bu evrede kullanıldığı zaman vücudu yatıştırır ve bebeğe sakinlik hissi verir.

Yine diş çıkarma dönemi belirtileri olarak karşımıza çıkan salyanın azalmasında oldukça etkilidir.

Kulak, boğaz ve mide yanmalarına iyi gelir.

Enfeksiyon kapma riskini azaltır.

KEHRİBAR AKSESUARI NASIL KULLANILMALI?

Satın aldığınız kehribar ürününün paketini açtıktan sonra ılık su ile yıkayıp güzelce kurulayın. Enerjisini arındırmak için de 2-3 ayda bir gece, toprak kapta kehribarı bekletin ve sabah ılık sudan geçirin. Kolyenin ipinde çamurun kalmamasına dikkat edin. Uyku esnasında çıkartmayı unutmayın!

KEHRİBAR ETKİSİNİ NASIL GÖSTERİR?

Kolye, bileklik ya da halhal olarak kullanılan kehribar, vücut ısısı sayesinde uçucu yağlar, deri yoluyla hemen emilir ve kana geçer. Kehribar kolyelerinin boğulma riskini oluşturmaması için her boncuk arasında düğümlerin olduğuna dikkat etmeli ve ona göre çocuğunuzda kullanmalısınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir