Brokoli nasıl haşlanır? Brokoli pişirmenin püf noktaları nelerdir?

Çocukların tadını pek sevmediği, vitamin bakımından tüm sebzelere taş çıkaran brokoli, doğru yöntemlerle pişirildiğinde vücuda inanılmaz faydalar sağlıyor. Peki brokoliyi doğru pişirmenin yolları nedir? Brokolinin en lezzetli hali olan haşlaması nasıl yapılır? Brokoli pişirmenin püf noktaları nelerdir? tarifi ve detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Brokoli; karnabahara benzerliği ile dikkat çeken bir sebzedir. Tadı mükemmel, besleyiciliği beş yıldız alan brokolinin sağlığımıza faydaları oldukça fazla bir besindir. Düşük kalorili olmasına rağmen, lif bakımından oldukça zengindir. Brokoli lahana ailesindendir. Başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere, diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Bu şifalı sebze vücuttaki sağlıklı hücreleri ve dokuları destekleyen, oksidatif stresi azaltan, çok sayıda antioksidan içerir. Ayrıca brokoli doğru pişirildiği zaman kolesterolü bulunan kişiler için de oldukça iyi gelen bir besin kaynağıdır. Bu noktada en önemli şeylerden biri brokoliyi doğru pişirebilmektedir. Aksi halde brokolinin bütün bu işe yarar değerleri kaybetmesine neden olabilir. 

Satın alınan brokolinin çiçekli olan kısmının sık, saplarının ise kolay kırılabilecek tazelikte olması gerekmektedir.  Pişirme işlemine geçildiği zaman eğer mümkün ise brokoli buharda pişirilmeli eğer buharda pişirme mümkün değil ise suda haşlama şeklinde yapılmalıdır. Ev ortamında buharlı bir pişirme aleti olmasa dahi büyük olan bir tencerenin içerisine su koyarak ve bu suyunda içerisine bir kap koyarak bu kabın içerisine brokoliyi yerleştirerek buharda pişirmek mümkündür.

Eğer brokoliyi buharda değilde suda haşlamak gerekiyorsa brokolinin üzerini aşmayacak miktarda kaynar su koyulmalı ve brokolinin sap kısımları alt tarafta kalacak şekilde konulmalıdır. Kapak açık olarak yaklaşık 5 dakikayı aşmayacak şekilde pişirilmesi gerekmektedir. Eğer brokoli 5 dakikadan fazla pişirilir ise eriyen brokoli tüm besin değerlerini kaybedecektir. Bu yüzden brokoli kesinlikle 5 dakikadan fazla pişirilmemesi gerekmektedir. Brokoli pişirildikten sonra hemen kaynadığı sudan alınarak buzlu ya da soğuk bir suya batırılarak şoklama işlemi yapılmalıdır. Daha sonra pişirme işlemi sonlandırılarak brokolinin piştikten sonra yeşil kalması sağlanabilir. Pişirilen brokolinin saklanması için ağzı kapalı bir kap yeterlidir. Yaklaşık 4 ya da 5 gün boyunca brokoli burada saklanabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir