Kakaonun faydaları nelerdir? Kakao hangi hastalıklara iyi gelir?

Yüksek oranda magnezyum içeren kakao, binlerce yıldır alternatif tıpta ilaç olarak kullanılıyor. Güçlü bir antioksidan özelliği olan saf kakao hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Yapılan araştırmalarda hafızayı güçlendiren besinlerden biri olduğu ispatlandı. Peki Kakaonun faydaları nelerdir? Kakao hangi hastalıklara iyi gelir? Haberin detayında tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Bilim literatüründe Theobroma cacao olarak bilinen kakao, ebegümecigiler ailesine aittir. Çikolatanın ham maddesidir. Genellikle tropik iklime sahip Güney Amerika, Batı Afrika ve Batı Hint gibi yerlerde yetişir. Ağaçta bir kavunun içinde tohumlar vardır. O tohumlar belli işlemlerden geçirilerek çikolata elde edilir. Yağı çıkartılarak da belli ilaç firmalarında kullanılır. Tarihi bilgilere göre Mayalılar tarafından keşfedilen kakao ağaçları çok verimli topraklardan yetiştiğinden tam bir vitamin ve mineral deposudur. Aynı zamanda Aztekler kakaoyu dini ritüellerinde kullanırken İspanyollar sütle karıştırarak tatlı elde ettiler. Günümüzde de belli işlemlerden geçirilip yeme haline getirilen kakao çoğunlukta tatlı sektörünün ham maddesi oldu. Dünya çapında 70 bin kilometrekarede ekilir. Üretimin neredeyse yüzde 40’ı Fildişi Sahilinde yapılır. Kakao tohumları mayalandıktan sonra kullanılır. Çünkü çok keskin acı bir tadı vardır. Taneler kavrulur un haline getirilir. Yağı çıkartıldıktan sonra kakao tozu oluşur. Yağı alınmamış kakao tozundan ise çikolata elde edilir. 

KAKAONUN FAYDALARI NELERDİR?

Flavonodi maddesi bakımından zengin olan kakao, bu sayede vücuttaki hücrelerin yenilenmesini destekler. Kan damarlarının elestikityetini artırarak tıkanmalarını ya da büzülmelerini engeller. Aynı zamanda kan düzeyini de stabil tuttuğu için yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarının yaşanma riskini azaltır.

Yapılan araştırmalarda siyah çayın saf hali gibi kakaonun da saf hali kanser hastalıklarının yaşanmasının önüne geçer. Uzmanlar bu yüzden çikolatada tüketiminde de kişilerin bitter çikolata tüketmelerini tavsiye eder. Ayrıca vücuttaki zararlı radikal virüsleri atar.

Öğrenme ve hafıza için beyin ve beyne giden sinir hücrelerinin sağlıklı çalışması gerekir. Bu fonksiyonun kontrolü için sinir hücreleri flavonodi maddesine ihtiyaç duyar. Madde ne kadar fazla ise beyin o kadar sağlıklı ve hızlı çalışır. 

Kanda kendiliğinden bulunan kolesterol vücut sağlığı için gereklidir. Ancak kolesterolün kötü olanı yani kandaki yağ oranını artıranın fazla olması ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Kakao hipoglisemik sayesinde kötü kolesterol seviyesini azaltır. 

Bir başka araştırmada kakaonun ruhsal hastalıklardan biri olan depresyon ve stresi azaltığı ortaya çıkarılmıştır. Vücuttaki mutluluk hormonunu artıran maddeye ek takviye yapan kakao güçlü bir doğal antidepresan etkisi gösterir. 

Modern hayatta sıklıkla artan kronik yorgunluk içinde kakao tavsiye edilir. Ancak işlenmiş ve çikolata halinde getireni fayda vermez. Yine bitter yani saf kakaodan halde edilen çikolata önerilir. Anandamid ve feniletilamin gibi maddelerin beyindeki salınımını hızlandırır.

Metabolizma ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar. Özellikle diyet yapmak isteyenler için ideal bir besindir. Bunun yanı sıra kabızlık gibi sindirim sorunlarının yaşanmasını önler. Yapılan araştırmalarda içerdiği lifin bağırsak florasını koruduğu tespit edilmiştir. 

Vücudun ek takviye olarak ihtiyaç duyduğu magnezyum bakımından zengin olan kakao, adet dönemindeki ağrıları, kalp çarpıntısını, idrar yollarda yaşanan enfeksiyon gibi ciddi hastalıkların önüne geçer. 

Cilt sağlığında olumlu etki gösteren ilk üç besin içinde yer alır. Cildin erken yaşlanmasını kırışmasını önler. Ayrıca cildin en çok ihtiyacı olan suyu sağlar. 

KAKAONUN ZARARI VAR MIDIR?

Kakao yüksek oranda kafein içerir. Bu yüzden fazla tüketildiğinden sinirlilik, anksiyete, migren ağrısı, aşırı idrar, uykusuzluk ve yüksek nabız gibi sağlık sorunlarına neden olur. Ayrıca hamile ve emziren annelerin tüketmeden uzmanlarına başvurmaları gerekir. kanamayı pıhtılaştırması her ne kadar faydalıysa da aşırı pıhtılaştırma tıkanmaya yol açabilir. Aynı zamanda kan seviyesini aşırı etkilediğinden ameliyata giren kişilerin tüketmesi uygun bulunmaz. Kronik ilaç kullanan kişilerin tüketmeden doktorlarına başvurmasında fayda var. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir