Sığla yağının cilde faydaları nelerdir? Sığla yağı cilde nasıl sürülür?

Cildinizin kusursuz görünmesi aynı zamanda yaşlılık belirtilerinin de önüne geçmek için Mersin ilimizin gelir kapısı haline gelen aynı zaman da Türkiye’nin birçok ilinde bulunan sığla yağını deneyebilirsiniz. Son zamanlarda popülerliğini koruyan sığla yağı nedir, nasıl kullanılır, cilde diğer faydaları nelerdir, nereden alınır ve vücuda faydalı mıdır sorularının yanıtını haberimizin detaylarından öğrenebilirsiniz.

Bitkilerin köklerinden veya özlerinden yapılan esans yağların son yıllarda cilde faydalarını ve güzellik alanında kullanıldığını bilmeyen yoktur. Sığla yağı da bunlardan biri. Mersin ve Muğla ilinde gelir kaynağı haline gelen sığla yağı, Liquidambar Orientalis Miller ağacının gövdesine belirli teknikler uygulanarak elde edilen balzamın kaynatılması ve preslenmesi sonucu elde ediliyor.Kahverengimsi (tahin) renkte, bal kıvamında, yapışkan, donuk ve mat yapıda olup kendine özgü aromaya sahiptir. Tütsü yada buhur isimleri ile de anılmaktadır.Mısır Uygarlığında mumyalamada kullanılmıştır. Sığla yağı Kraliçe Kleopatra’nın kullandığı bir iksir olarak çağlardan günümüze yansımıştır. 

PEKİ SIĞLA YAĞI NEDİR VE CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Ömrü 300 yıla kadar dayanan sığla ağıcının özütlerinden oluşan sığla yağı, kahverengimsi renkte, bal kıvamında, yapışkan, donuk ve mat yapıdadır.

Özellikle Marmaris, Dalaman, Köyceğiz ve Fethiye bölgelerinde ağrı tedavilerinde kullanılan sığla yağı, cildi yumuşatarak pamuk gibi olmasına yardımcı olur.

Ciltte derin yara izleri veya yanık izlerini aynı zamanda ameliyat izlerini gidermek için de çok iyi bir yöntem olduğu söylenen sığla yağı, antiseptik özelliğiyle de yaraların iyileşmesini kolaylaştırıyor.

Başta ülser, gastrit, reflü gibi mide ya da bağırsak rahatsızlıklarında kullanılan sığla yağı, sözü edilen geleneksel uygulamalar dışında dünyada özellikle parfümeri ve ilaç endüstrisinde kullanılmaktadır.

Dünyaca ünlü markaların maskelerinin içerisinde bulunan sığla yağı, ildi kuvvetlendirici, tonunu düzenleyici ve elastikiyetini koruyucu özelliği vardır. Ayrıca cilde zararlı bakterileri ve cilt lekelerini ciltten uzak tutar. Cildinizin yaşlanmasını da geciktirir.

ORJİNAL SIĞLA YAĞININ KOKUSU NASILDIR?

Sığla yağı tahine benzer rengi olan, ağır kokulu, kendine özel has aroması olan, kıvamlı yapışkan bir malzemedir. Ağaçtan elde edilen akmalarda mevcuttur. Bu da solunum yolu rahatsızlığında genelde kullanılmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir