Kahvaltı tartışması büyüyor! Ender Saraç’tan Dr. Mehmet Öz’e yanıt gecikmedi

Amerika’da yaptığı açıklamalarla gündeme gelen doktor Mehmet Öz kahvaltı yapmayın demişti. Bunun üzerine Ender Saraç katıldığı programda bu açıklamalara katılmadığın, Türk usulü kahvaltının önemli olduğunu vurguladı.

Meclis Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan Obeziteyle Mücadele Komisyonu Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Saraç, Dr. Mehmet Öz’ün “Kahvaltı yapmaya gerek olmadığı, acıkmadan yemek yememek” gerektiği yönündeki sözlerine ilişkin sorularını yanıtladı. Dr. Öz’ün kahvaltı konusundaki sözlerinde sadece ‘acıkmadan yememe’ kısmına katıldığını belirten Saraç, “Bizim Türk toplumunda, hatta bütün dünyada kahvaltı en önemli öğündür. Bir deyiş var, ‘Kahvaltıyı kral gibi, öğlen yemeğini prens gibi, akşam yemeğini fakir gibi yiyin’ diye. Ben buna katılıyorum. Kahvaltı günün en önemli öğünü” dedi.

“TÜRK KAHVALTISI YAPIN”

Saraç, sağlıklı bir kahvaltıda yenilmesi ve yenilmemesi gerekenler hakkında da bilgi verdi. Saraç “Klasik Türk kahvaltısı; hamur işleri, ekmekler, simitler, poğaçalar, börekler değil, daha çok protein ağırlıklı. Yumurta, belki bir parça çökelek gibi az yağlı, bol ‘D’ vitaminli, kalsiyumlu bir peynir. Bol yeşillik, üstüne limon sıkarak, olmazsa olmazımız zeytinyağımız, bazen köy tereyağımız, ekşi maya ile mayalanmış tam tahıllı ekmeğimiz, bir dilim kadar. Yanında da alkali bitki çayı, tercihim yeşil çaydır ama klasik Türk çayı da olur şekersiz olmak şartıyla. Bir tatlı kaşığı da bal veya tahin pekmez, şahane, sağlıklı güzel bir kahvaltıdır. Bence kahvaltıdan vazgeçmeyelim” dedi.

“KAHVALTIDA ÇORBA İÇİYORUM”

Kahvaltı yapıp yapmadığı sorulan Saraç, kahvaltı yaptığını, tam tahıllı bir dilim ekmek, zeytin, zeytinyağı, az yağlı çökelek, taze karış, yeşillik ve bir tatlı kaşığı bal yediğini belirtti. Saraç, “Ben kahvaltı yaparım ne kilo alırım ne de hasta olurum” karşılığını verdi. Hamur işi, şeker olan bir kahvaltıdan bahsetmediğini dile getiren Saraç, haftada iki kez, özellikle kışın tarhana, mercimek çorbalı kahvaltıyı da önerdiğini bildirdi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir