Lyme hastalığı nasıl ortaya çıkar? Lyme belirtileri nelerdir? Lyme hastalığı tedavisi var mıdır?

Geçtiğimiz günlerde Justin Bieber Lyme hastası olduğunu söyledi. Bunun üzerine gözler Lyme hastalığının ne olduğuna çevrildi. Genç şarkıcı zor yıllar geçirdiğini hem psikolojik hem de nörolojik olarak ciddi sağlık sorunları yaşadığını açıkladı. Peki Lyme hastalığı nasıl ortaya çıkar? Lyme belirtileri nelerdir? Lyme hastalığı tedavisi var mıdır? Sizler için Lyme hastalığına dair merak edilenleri araştırdık.

Genellikle Ixodes ricinus kene türünün ısırması sonucu vücuda yerleşen borrelia burgdorferi sensu lato virüsünün neden olduğu hastalığa Lyme denir. Grip benzeri belirtilerle kendini gösteren ancak ilerleyen süreçte ciddi nörolojik sorunların çıkmasına neden olur. Ağır eklem ağrılarıyla devam eder. Ülkemizde 5 milyon insandan fazla kişide bu hastalığın olduğu tahmin edilir. Hastalık ilk kez 1975 yılında Connecticut Old Lyme kasabasında ortaya çıktığından hastalığın adı Lyme oldu. Bazı hastalıkları taklit ederek ilerler. Bu yüzden erken dönemde hemen tespit edilmesi mümkün değildir. Hastalığa yakalanan kişiler kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji ve depresyon gibi sağlık sorunları yaşadığı düşünülür. Birden bu hastalığa dair merakların artmasının nedeni ise; Genç popçu Justin Bieber’in açıklaması oldu. Bieber “Birçok insan Justin Bieber’in aşırı derece meth vs kullandığını söylüyor. Bana Lyme hastalığı teşhisi konduğunu anlayamadılar bile. Sadece bu değil; cildimi, beyin fonksiyonlarımı, enerjimi ve tüm sağlığımı etkileyen mononükleoz (halk arasında ‘öpücük hastalığı’) vardı bende” şeklinde konuştu.

LYME HASTALIĞI NASIL ORTAYA ÇIKAR?

Yeşil ve ağaçların fazla olduğu yerlerde yaşayan kenelerin ısırılması sonucu insan vücuduna geçen virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Hastalığın hızla ilerlemesindeki en büyük etken 1 kenenin en az 24 saat boyunca ciltte kalması gerekir. Kenenin kalma süresi artıkça hastalığın yerleşip yaygınlaşması da o kadar artar. Ormanlık alanlar dışında hayvanlarla beraber yaşayan kişilerinde bu hastalığa yakalanma oranı yüksektir. 

LYME HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Isırılan bölgede göz büyüklüğünde bir kabarıklık ve şişlik oluşur. Kabarıklık yavaş yavaş delinir. Orta kısmı beyaz olur.

Ortalama 3 ya ya 30 gün içerisinde cilt yüzeyinde isilikler oluşur. İsiliklerde kaşıntı ya da ağrı yoktur.

Her insanda farklı olur bu süreç kimisinde sadece bir bölgede olurken bazılarında ise tüm vücudu kaplar.

Yukarıdaki belirtiler gözle görülür. Ancak gözle görülmeyen ve gribe benzer belirtiler de yaşanır. Kısa ataklar, titremeler, yorgunluk ve baş ağrısı gibi sağlık sorunları yaşanır. 

LYME HASTALIĞI TEDAVİSİ VAR MIDIR? 

Belirtiler şiddetini artırdığında bir uzmana başvuran hastaya ilk etapta kan testi yapılır. Bunun yanı sıra Lyme’den şüphelenen doktor virüsü tespit etmek için ELISA testleri, western blot testleri ve PCR gibi testler uygular. Ancak büyük problem bu testler sonucu bile virüsün çıkma olasılığı düşüktür. Çünkü virüs ilk etapta bağışıklık sistemini etkilemez.  Hastadan daha sonra idrar ve sıvap örnekleri alınır. Erken teşhis edildiğinde antibiyotik tedaviye başlar. Ancak bu süreç yaş ve cinsiyete göre değişir. Hamile ve çocuklara farklı tedaviler uygulanır. Hastaya antibiyotik dışında başka ilaçlar vererek de virüsün neden olduğu şiddet azaltılmaya çalışılır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir