Hamileler yeşil çay içebilir mi? Yeşil çayın faydaları ve zayıflama yöntemi

Kilo verdirici özelliğiyle bilinmesinin yanı sıra sağlık açısından da son derece önemli etkileri olan yeşil çayın hamilelikte tüketilip tüketilmemesi gerektiği sık tartışılan mevzulardan biridir. Antioksidan deposu olan yeşil çayın hamilelikteki etkilerini ve kullanımını sizlere derledik. Yeşil çayı emziren anneler içebilir mi? Hamilelikte yeşil çay tüketimi nasıl olmalı? İşte yeşil çay ile ilgili merak edilenler…

Günümüzde bitkisel zayıflama yöntemleri arasında en çok giden yeşil çay, sağlık ve diyet bakımından yardım alabileceğimiz en ideal besinlerden biridir. Özellikle de Çin, Hindistan ve Japonya da oldukça fazla tüketilen yeşil çay, Camellia Sinensis isimli çay bitkisinin üretiminde bazı işlemler sonucunda ortaya çıkan faydalı besinlerden biridir. Sabahları kahvaltılarda tükettiğimiz siyah çay ile en büyük farkı üretim esnasında bitkinin oksijenle beraber tepkimeye girmesiyle çabuk kurutulmasıdır. Yeşil çayın üretim sırasında daha az prosesten olduğu için daha güçlü antioksidan kaynağıdır. A, C, E vitamini bakımından yararlı olan yeşil çay, hem diyet hem sağlık bakımından mutlaka tüketilmesi gereken bitki çaylarından biridir. Durum böyle olunca anne adaylarının yeşil çaydan yararlanması mı yoksa yararlanmaması mı gerektiği büyük önem taşıyor. Hamilelikte yeşil çay içmek güvenli mi? Yeşil çayın hamilelikte faydası var mı? Yeşil çayın anne adaylarında vücuda etkileri ve kilo vermedeki durumu…

Kuvvetli bir antioksidan kaynağı olan yeşil çayın, anne adayına ve bebeğe zararının olmaması için tüketim miktarına dikkat etmek gerekir. Çünkü yapılan bazı araştırmalar, yeşil çay tüketiminin hamilelikte folik asit kaybına neden olduğunu göstermektedir. Bu eksiklik ise bebeğe ciddi zararlar verip, nöral tüp defektlerin zedelenmesi ile doğumsal kusurlara sebep olabilir. Araştırma sonuçlarının doğru olmadığını savunan bazı uzmanlar, hamilelikte yeşil çayın günlük en fazla 3 fincan kadar içilebileceğini şart koşuyor. Ancak özellikle de ilk üç ayda yeşil çayın tüketimi doğru bulunmaz.

Ne kadar faydalı olursa olsun gündelik yaşantı içerisinde içilen her çay, demirin vücuttaki emilimini azaltır. Bu anlamda bakacak olursak hamilelikte çok önemli iki konudan biri olan demir eksikliğine karşı da olumsuz bir durum yaşanabilir.

YEŞİL ÇAYIN HAMİLELİKTEKİ ETKİLERİ NELER? ZARARLARI…

Çocuk sahibi olmaya çalışırken ve olunduktan sonraki ilk üç ayda yeşil çayı içmemek gerekiyor. Folik asit ve demir eksikliğine sebep olabilen yeşil çay, yalnızca hamilelikte riskli değil emzirme dönemindeki annelerde süt yoluyla bebeğe geçebilecek olan yeşil çay, içerisindeki kafein nedeniyle uykusuzluk gibi olumsuz etkiler oluşturabilir.

Hamilelik döneminde başta yeşil çay olmak üzere diğer bitki çaylarında da sınırlama yapmamak erken doğum ve kanama gibi riskli durumları beraberinde getirebilir. Yeşil çayın içindeki antienflamatuar madde anne karnındaki bebeğin hayatını riske sokabilir.

Japonya’daki anne adaylarının ele alındığı bir çalışmada, yeşil çay içen kadınlarda folik asit yetersizliği olduğu görülmüştür.

1 HAFTADA 5 KİLO ZAYIFLATAN YEŞİL ÇAY DİYETİ

Birçok ünlü isme verdiği tüyolarla zayıflattığı bilinen Taylan Kümeli’nin yeşil çay diyetini emzirme dönemi geçtikten sonra uygulayarak kilo verebilirsiniz. Kurallara uyulduğu takdirde 1 hafta kadar bir sürede 5 kilo verdiren yeşil çay diyetinin listesi için detayları inceleyebilirsiniz…

Kahvaltı: 2 adet haşlanmış yumurta, 1 bardak şekersiz yeşil çay ve yarım greyfurt.

Öğle: 1 küçük tabak yağsız yoğurt, 1 kutu konserve ton balığı ve 1 bardak şekersiz yeşil çay.

Akşam: 1 porsiyon tavuk ızgara, sınırsız yeşillik salatası, 1 fincan şekersiz yeşil çay.

7 günlük bir sürede uyacağınız diyet listesinde kahvaltıda haşlanmış yumurta tüketemiyorsanız, yağsız ya da çok çok az yağlı tavada yumurta şeklini de yiyebilirsiniz. Akşam yemeğinde ızgara tavuk yerine haşlanmış tavuk da yenebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir