Biber dolmasının faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Türk mutfağında dolması yapıldığı için biber dolması olarak adlandırılan biber Orta ve Güney Amerika’ya özgü capsicum annuum adı ile bilinir. Peki biber dolmasının faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Kaç çeşit tüketilir? Sizler için lezzetli olan doma biberinin insan sağlığına olan faydalarını araştırdık. Haberin detayında dolmalık bibere dair her şeyi bulabilirsiniz.

Anavatanı Orta ve Güney Amerika olan dolmalık biber, sarı, yeşil ve kırmızı gibi renkleri vardır. Özellikle kırmızı olanı güçlü bir antioksidan olan dolma biber, normal bibere göre daha topludur. İçerisinde tohumları bulunan bir top bulunur. Tamamen olgunlaşmamış olanları daha tatlı bir tada sahipken olgunlaştıkça acılığı artar. Düşük kalori içeren biber dolması, C vitamini bakımından oldukça zengindir. Amerika’da sos yapımda kullanılan biber çeşidi özellikle yemekleri renklendirme de kullanılır. Ülkemizde kurutulup kışlık olarak kaldırılır.Turşusu ve yemeklik dolma yapılır. Garnitüründe kullanılan dolma biber Türk mutfağında özellikle Gaziantep’in en meşhur yemeklerinin ham maddesidir. Çiğ olarak da tüketilebilir. Toz hale getirilerek baharat olarak da kullanılabilir.

DOLMA BİBERİN FAYDALARI NELERDİR? HANGİ BESİNLERDE BULUNUR? 

İçerdiği C vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Vücuttaki tüm toksinleri idrar yolu ile atar. 

B vitamini kompleksi bakımından zengin olan biber dolması, kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlar. Demir eksikliğine iyi gelen biber dolması, anemi hastalığını önler. 

Hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi ve hamile olan kadının hormonlarını düzenlemesi için folat maddesine ihtiyaç duyulur. Biber dolması folat maddesini karşılamada etkili bir besindir.

– Mide asidini dengeleyerek reflü ve ülser gibi hastalıkların yaşanmasını engeller. Ayrıca sindirimi kolaylaştırır. 

Kemik gelişimi için K1 vitamini oldukça etkilidir. Ayrıca K1 vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlar. Böylece kan basıncını dengeler.

Sinirlerin güçlenmesi gün içerisinde kişinin yorgunluk ve stres gibi sağlık sorunlarının yaşanmasının önüne geçer. Biber dolması bu hastalıkları önlemede etkilidir. İçerdiği E vitamini sayesinde hem vücudun enerjisini artırır hem de hücrelerin yenilenmesini destekler. Böylece cilt içinde oldukça fayda sağlar.

Göz sağlığı için gerekli olan beta karoten göz korneasının incelmesinin önüne geçer. Günlük vücudun ihtiyacı olan beta karoten maddesini karşılamada en sağlıklı besin dolma biberdir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir