Dondurucuda barbunya nasıl saklanır? Kışlık barbunya

Yaz mevsiminin sonunda tam olgunlaşan fasulye ve barbunyayı kışın da enfes bir şekilde yemek için dondurucuda saklamak en ideal yöntemlerden biridir. Kışlık hazırlamanın tam zamanı olduğuna göre sizler de dondurucu için barbunyayı hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı? Kışlık barbunya hazırlamanın yollarına yazımızdan kolayca ulaşabilirsiniz.

Barbunya,  fasulyenin bir varyetesidir. Vitamin ve mineral değeri yüksek olan barbunya baklagiller familyasından geliyor. Birçok yemek türüne eşlik eden bu gıda lif bakımından oldukça zengindir. Sağlıklı beslenmek adına ideal bir besin olan barbunya dış görünümü benekli ve kırmızı tonlarda olup daha şişkin bir yapıya sahiptir. En önemli özelliği metabolizmayı aktif olarak düzenli çalışması olan barbunya, B1, B2, B3, B5 ve B6 vitamini bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Özellikle kolesterol hastası olanlar için mükemmel bir yiyecek olan bu besin, içerisinde bulunan antioksidanlar serbest radikallere karşı mücadele etmektedir. Yaz aylarında fasulyenin kurusundan elde edilen barbunyaları kışında enfes bir şekilde tüketmek isteyenler için en pratik yöntem konserve ve poşetlemedir. Kışın da tıpkı yaz mevsimindeki tazeliğiyle barbunya tüketmenin yolu aslında çok kolay. Sadece 4 adımda, bozulmadan, lezzetini kaybetmeden barbunya saklamak istiyorsanız mutlaka hazırladığımız adımları takip edebilirsiniz.

Taze olan barbunyaları ayıklayarak bol suyun içerisinde güzelce yıkayın. Yıkadıktan sonra sularının süzdürülmesi için bir kenara alın. Bu sırada bir tencerenin içerisine su koyun ve kaynatın. Su ısınınca ayıkladığınız barbunyaları içerisine koyun.

10 dakika kadar haşlanan barbunyaları buz ve soğuk su dolu kabın içerisinde 30 saniye kadar bekletin.

Ardından kevgir yardımıyla süzdürerek bir kaba aktarın. En son buzdolabı poşetlerine koyarak ağzını güzelce bağlayın.

Dizdikten sonra buzdolabına koyabilirsiniz. Bu şekilde uzun süre saklayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir