Çilek yağının cilde faydaları nelerdir? Çilek yağı ne işe yarar?

Çok eski yıllarda Romalıların kullandığı bilinen çilek yağının içerdiği vitamin ve mineraller dolayısıyla cilde birbirinden inanılmaz faydaları bulunuyor. Çok fazla kişinin bilmediği ancak uzmanların önerdiği çilek yağının cilde faydaları haberimizin detaylarında kolayca bulabilirsiniz.

Çilek yağı; ilk olarak eski Romalılarda tıbbi bir ajan olarak kullanılmıştır. Şimdilerde genel sağlık ve güzellik amaçlı bir bileşen olarak kullanılan çilek yağı, biotin, folik asit, ellajik asit, vitamin B5, B6 ve C gibi bileşikler ile manganez, bakır ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengindir.  Çilek yağının en önemli faydalarından biri sivilce ve akne sorunlarına karşı mücadele etmesidir. Çilek yağında bulunan antioksidanlar, akne ve sivilce probleminde kullanılmasının temel nedenidir. Sadece sivilce probleminin tekrarlanmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda bu sorunların mevcut etkilerini de azaltır.

Çilek yağının gerginleştirici özellikleri, gözaltı torbalarının ve morluklarının, çok iyi ve doğal bir tedavisidir. Çilek yağının, doğal olarak gerginleştirici özelliklere sahip olmasından başka cildin genç ve pürüzsüz görünmesini sağlayan iyi bir alfa hidroksil asit kaynağıdır. Çilek yağı, sadece basit bir kullanımla cilt için en iyi faydaları sağlayabilir.

Çilek yağı, cildinize diğer cilt tedavilerinden en az 10 kat daha fazla fayda sağlar. Bu yağda, mevcut olan iyi miktarda antioksidanlar sayesinde,  sarkan ve kırışıklar oluşan cildi onarır. Çilek yağı, kırışıklıklar, ince çizgiler, sarkık cilt, cilt donukluğu, vb. gibi problemleri büyük ölçüde hedef almaktadır. Çilek yağındaki vitaminler, serbest radikallerin neden olduğu sorunlara karşı savaşan C vitamini içerir. Ayrıca cilde fayda sağlayan harika bir likopen kaynağıdır.

Maksimum derece cilt problemine sebep olan en büyük sebep, cildinizin düzgün bir şekilde temizlenmemesidir. Bunun için çilek yağı gibi etkili bir yağı kullanabilirsiniz. Bu yağda bulunan antioksidanlar, ciltteki tüm kirleri yok edecek gerekli temizleyici görevi görür. Çilek yağındaki mineraller, cildinizdeki gereksiz tıkanıklıkları gidererek cildinizin düzgünce nefes almasını sağlar.

Çilek yağında bulunan alfa-hidroksi asit, ciltteki ölü hücrelerin yok edilmesine sebep olur. Ayrıca cildi iyice temizleyerek cildin kalitesini iyileştirmeye yardımcı olur.  Cildinizi korumak için çilek yağından yardım alabilir ve C vitamininden de faydalanabilirsiniz.

ÇİLEK YAĞI CİLDE NASIL SÜRÜLÜR?

Yüz temizleyici olarak kullanmak için; Çilek yağı doğrudan veya diğer esansiyel yağlar ile karıştırılarak sorunlu bölgeye uygulanabilir.  15-20 dakika sonra yıkanmalıdır.

Göz altı morluklarını gidermek için; Birkaç damla çilek yağı yaklaşık 25-30 dakika boyunca cilde masaj olarak uygulanabilir. Zamanla cildin istenen düzeye geldiğini göreceksiniz.

Çilek yağını doğrudan veya etkinliğini arttırmak için zeytinyağı ve aloe vera jeli ile karıştırabilirsiniz. Yaklaşık 20-30 dakika sorunlu bölgeye masaj yaparak uygulayın. Daha sonra yüz suyla yıkanmalıdır. Bu uygulamanın bir süre tekrarlanması istenen sonuçları getirecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir