İkiz kardeşler aynı sınıfta okumalı mı? İkiz kardeşlerin eğitimi

Okul sezonunun açılmasıyla beraber ikiz kardeşleri okula yazdırmak isteyen ailelere sınıf ayırma konusunda yardımcı olacak tüyoları sizler için derledik. Peki ikiz kardeşler aynı sınıfta okumalı mı? İkiz kardeşlerin farklı okullarda okuması doğru mu? İkiz çocuklara sahip olan aileler okul seçiminde nelere dikkat etmeli? İşte okul seçerken göz önünde bulundurulması gerekenler…

İkiz çocuklara sahip olan ailelerin çocuklarını okula yerleştirirken kafalarını karıştıran en önemli konulardan birisi de kardeşleri birbirlerinden ayırmaları mı yoksa ayırmamaları mı gerektiğidir. Çocukların sosyalleşmesi bakımından önemli bir yere sahip olan okul, çocuğun öğretmenleri ve arkadaşları ile iç içe olduğu mekandır. Abi- kardeş/ abla-kardeş ilişkisine göre birbirlerine daha fazla bağlı ve özel duyguları olan ikiz kardeşlerde aileler, okul döneminde birbirlerinden ayrı kalmamaları ya da yabancılık çekmemeleri için aynı sınıfa verebiliyor. Duygusal olarak bakılan bu durumda doğrusunun ne olduğunu kestiremeyen ailelere fikir olabilecek haberimizi okuyabilirsiniz!

Buradaki en önemli nokta ikizlerin kendi özelliklerini fark edebilmesi, birbirlerine bağlı kalmadan hareket edebilmesi bakımından sınıfların ayrı olması önemlidir.

İkiz kardeşlerin birlikte yer aldığı sınıflarda meydana gelebilecek karşılaştırmalar, ikizlerin yetersizlik duygusuna kapılmalarına neden olabilir. Tüm bunların yanı sıra sıkıntıya düştüğü anlarda ikizine yaslanan çocuk, diğer arkadaşlarına karşı daha çekinik olacaktır. Buda çocuğun arkadaş edinme yetisini köreltecektir. Dolayısıyla ikiz kardeşlerin farklı sınıflarda eğitim görmesi önerilir.

Ayrıca ikiz kardeşlerin aynı sınıfta okuması birbirlerine ekstra yaslanma hissiyatı verirken kardeşlerden birisi ‘nasılsa kardeşim yazar ondan alırım’ şeklinde tembellikler yapabilir. Her çocuğun kendi sorumluluğunu kazanması için ayrı sınıflarda okutulması önerilmektedir.

OKULA GİTMEK İSTEMEYEN ÇOCUKLAR İÇİN ÖNERİLER…

Bol gezmeli ve dinlenmeli bir tatilden sonra okula başlamak çocuklar için stresli bir durum olabilir. Stres yapmalarının başlıca nedenleri ise ebeveynlerinin çocuklarının başarılı olmaları için baskı uygulamalarıdır. Peki okul çocuklara nasıl sevdirilir?

– Teknoloji bağımlısı çocukların okullar açılınca derslerine yoğun olarak odaklanması can sıkıcı bir durum olabilir. Bilgisayar oyunları için koyulan sınırların neden uygulanması gerektiğini çocuklara izah etmek önemlidir. Aksi halde çocuk, okulu kendisini oyuncaklarından ayırdığı için sevmeyebilir.

– Okul ihtiyaçlarının çocuğun zevkine göre istediği renk ve modellerde satın alınması okula başlama hevesini arttıracaktır. Böylelikle çocuk, okul zamanın yaklaştığı gerçeğini de benimseyecektir.

– Geç vakitte yatmaya alışan çocuklarda okulların açılmasına en az 1 hafta kala eski düzene dönülmelidir. Uykusunu verimli bir şekilde alan çocuğun okula alışması kolay olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir