Bergamot nedir? Bergamot nerede yetişir? Bergamotun faydaları nelerdir?

Genellikle aroma olarak bilinen bergamot, aslına başlı başına bir besindir. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan bergamot, ekşi bir tadı vardır. Yeşil limonla karıştırılan bergamotun insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Boğaz enfeksiyonunu ve kuruluğu anında bitirir. Peki Bergamot nedir? Bergamot nerede yetişir? Bergamotun faydaları nelerdir? Sizler için merak edilen bu soruların yanıtlarını araştırdık.

Bilim literatüründe Citrus Bergamia olarak geçen Bergamot, sedef ailesine aittir. Küçük ağaçlarda yetişen bergamot, görünüş olarak limona benzer. Ancak dış kabuğu oldukça fazla girintili çıkıntılıdır. Önceleri beyaz çiçek olarak açan bergamot, zamanla büyür. Dış kısmı bazen sarı bazen yeşildir. İçindeki et limonun iki katı ekşidir. Limona oranla da kokusu daha keskin ve fazladır. Ülkemizde Doğu Akdeniz kıyı kesimlerinde yetiştirilir. Kabukları sıkılarak içinden çıkartılan sıvı ve yağ aroma olarak kullanılır. Güçlü kokusu sayesinde siyah çayla karıştırılır. Bunun yanı sıra bergamottan reçel de elde edilir. İsmin kökeni Bey Armududur. Ancak İtalyanca Bergamotta Fransızca da Bergamote olarak değiştirilmiştir. Ancak Bergamotun anavatanı Doğu Hindistan kıyılarıdır. Son yıllarda çay kültürümüzde sıklıkla kullanıldı. Bunun yanı sıra ot İpek yoluyla Osmanlı zamanında da mutfakta ve saray sultanlarının kişisel bakımlarında tercih edilmiştir. Kozmetik ve ilaç sektöründe de tercih edilmiştir. Yapılan araştırmalarda bergamot çayı düzenli tüketildiğinde yaşanılan kronik uykusuzluğa iyi geldiği tespit edilmiştir.

BERGAMOTUN FAYDALARI NELERDİR?

– Bergamot, içerdiği maddeler sayesinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle kas ve kemik tutulmalarında masaj sırasında kullanıldığında daha hızlı bir fayda gösterir. 

– Kabuklarından elde edilen reçel sabah kahvaltılarında tüketildiğinde sindirim sorunlarına fayda sağlar. Özellikle mide ve bağırsakların fonksiyonlarını hızlandırarak metabolizmayı düzenler. Yüksek lif içerdiğinden uzun süre tok kalınmasını destekler. Bu da kilo vermeye yardımcı olur. Gün boyu enerji sağlayarak stres ve yorgunluk oluşmasını engeller.

– Narinciye ailesine ait olduğundan diğerleri gibi bergamota bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuda giren virüs ve bakterilerin etkilerini azaltarak idrar yoluyla atılmasında yardımcı olur. 

– Sadece bağışıklığı değil aynı zamanda boğaz enfeksiyonlarını da temizler. Kuru öksürüğü giderir. Aynı zamanda bergamot çayı tüketildiğinde ağız içinde de enfeksiyon oluşumunu önler. Tükürük bezlerini çalıştırdığından diş aralarında besin atıklarının neden olabileceği sararmayı engeller.

– Antioksidan bakımından zengindir. Vücuttaki serbest radikalleri  temizler. Böbreklerde taş ve kum oluşumunun önüne geçer. Olmuş olan taşı ise kolayca dökmeyi destekler.

– Sürekli uykulu hissetme gibi durumlar içinde ideal bir besindir. Çok az miktarda kafein içerdiğinden uykuyu engeller. Sinir hücrelerini daha zinde çalışmasını sağlar. Ayrıca vücudun sıvı oranını düzenler.

– Üst solunum yolları hastalıklarının etkilerini azaltır. Aniden yükselen ateşi düşürür. Vücut ısısını dengeler. Organların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir