Bebeklere bal neden verilmez? Bebeklere bal tüketimi nasıl olmalı, faydası neler?

Sağlık açısından oldukça faydalı olan bal tüketiminin bebekler için zararlı olup olmadığını ve ne zaman verilmesi gerektiğini sizler için araştırdık. Uzmanların açıklamalarına göre, 1 yaşından önce balın tüketilmesi ile ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar ciddi sıkıntıları beraberinde getirebilir. Peki bebeklerde bal tüketimi için en doğru zaman hangisi? Bebeklere bal ne zaman verilemli? Ballı sütün bebeklere ve çocuklara zararı var mı? Bebeklerde bal tüketimi…

0-6 aylık süreçten sonraki ek gıdaya geçiş döneminde bebeklerle tanıştırılmaması gereken besinlerden biriside baldır. 1 yaşına gelmeden önce tüketilen balın bebeklerdeki en belirgin riski ‘Botulizm’ rahatsızlığıdır. Özellikle de altı aylıktan küçük bebeklere verilen bal, bu rahatsızlığın görülme ihtimalini arttırır. Botulizm teşhisi konulan bebeklerin 45 gün boyunca hastanede tedavi altında olması gerekir. Bu nedenle anne ve babalar ek gıda döneminde bilinçli davranarak, faydalı olan besinlerle bebeklerini tanıştırmalıdır. Peki fark edilmeden yapılan bu hatanın doğuracağı ‘Botulizm’ hastalığının işaretleri neler? Bebeklerde bal tüketiminde nelere dikkat edilmeli? İşte yanıtı…

12-36 saat aralığında beliren bu rahatsızlığın genellikle ilk belirtisi kabızlık olsa da diğerleri şunlar olabilir:

– Göz kapağı düşüklüğü,
– Başını sabit tutamama
– Halsizlik hissi
– Sürekli uyuma isteği
– Nefes alamda güçlük
– Karında şişme

BALIN FAYDALARI NELER? ÇOCUKLARA BAL VERİLMELİ Mİ?

Sindirimi rahatlatması, iştahı açması ve gelişim bozukluklarında vücudun iyileşmesine yardımcı olması ile bilinen bal, 1 yaşından büyük çocuklar için sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazıdır. Bilhassa çam balının içindeki mineral bakımından zengin kaynağı sayesinde demir eksikliği ihtiyacı karşılanabilir. Ayrıca magnezyum özelliği ile damarlarda kan pıhtılaşmasının ve stresin önüne geçilebilir. Okul çağındaki çocuklarda ise zihin açıklığı sağlayarak derslerinde başarılı olma ihtimali arttırılabilir. Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre, beslenmesinde bal tüketimine yer veren çocukların diğerlerine göre daha hızlı ve sağlıklı büyüdüğü tespit edilmiştir.

Eski zamanlarda uygulanan sağlık yöntemlerinden bir tanesi de öksürük ve boğaz rahatsızlıklarına karşı balın tatlı, sütün ise yumuşatıcı özelliğinden yararlanılmasıdır. Sade ve sert tadımlı bir sütü çocukların içmesi pek kolay olmayacağından dolayı tatlanması için şeker atılması istenebilir. Ancak burada şeker yerine doğal tatlandırıcı vazifesi gören balı kullanmak daha iyi olur.

BALIN BİLİNEN FAYDALARI:

– Sofraya konulan şekerlere göre daha az tatlı olan bal, yiyeceklerdeki acımsı tadı yumuşatır.

– Kış döneminde yaygın görülen öksürmenin tedavisinde kullanılır.

–  Hareketli çocuklar gün içerisinde koşuşturma içerisinde olacağında evinde düşüp vücudunda ufak yaralanmalara sebep olabilir. Balı yaralı bölgeye sürerseniz iyileşme sürecini hızlandırırsınız.

– Çocuklardaki kansızlık, kan pıhtılaşması, stres azaltma, dikkatsizlik ve zayıf bağışıklık sistemini güçlendirme bakımından oldukça yararlıdır.

ÇOCUKLARA NE KADAR BAL VERİLMELİ?

Çocuklarda bal tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kilo durumuna göre yaklaşık 1 gram kadar bal tüketilmesi gerektiğinin önerilmesidir. 20- 25 arasında bir kiloya sahip olan çocuğun günlük 20-25 gram bal tüketmesi gerekir. Buda ortalama 2-3 tatlı kaşığına tekabül etmektedir.

Hamilelik ve emzirme döneminde annelerin bal yemesinde bir sakınca yoktur. Fakat doğum yapmış annelerin emzirdiği vakit farkında olmadan yaptığı bir hata da meme ucuna bal sürülmesidir. Ağlamanın son bulması ya da rahat uyuması için emziğin bala batırılması da büyük bir yanlıştır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir