Panik atak nedir ve belirtileri nelerdir? Panik atağın tedavisi var mıdır?

Kalp ritim bozukluğu ile karıştırılan panik atağın neden ortaya çıktığını biliyor musunuz? Ölüm korkusu ile karşı karşıya bırakan panik atağa dair merak edilenleri araştırdık. Peki panik atak nedir ve belirtileri nelerdir? Panik atağın tedavisi var mıdır? Haberin detayında panik atağa dair her şeyi bulabilirsiniz.

Kişinin ağır bir kaygı travması geçirmesi ile yaşanan krize panik atak denir. Günümüzde hemen hemen 4 kişide birinde görülen panik atak psikolojik kökenli bir rahatsızlıktır. Beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan ve sürekli nükseden bir hastalık olan panik atak, yoğun bir nöbet şeklinde yaşanır. Yapılan araştırmalarda vücutla ilgili herhangi bir sorun görülmezse de kişi yaşadığı ruhsal sıkıntın kan akışını hızlandırması buda kalbin hızlı kan pompalaması ile devam eder. Bu hastalığın olumsuz bir tarafı yok gibi görülse de bedene zarar veren bir sıkışma yaşandığından ve kişi hastalıktan hemen kurtulamayacağını düşündüğünden intihar etme eyleminde bulunabilir. Kriz geçirme süreci yaklaşık 30 dakika sürer. 

PANİK ATAĞIN NEDENLERİ NELERDİR?

Kişinin yaşadığı ruhsal bir travma,

Terk edildikten sonra ortaya çıkan yalnızlık korkusu,

Yakın birini kaybetmiş biri,

Kan oranı düşük olanlarda,

Beyindeki sinir hücrelerinin aşırı derecede serotonin ve noradrenalin gibi hormonları salgılanmasını artırması,

Gelecek korkusu, sınava hazırlana  kişilerde de dönemsel olarak ortaya çıkar.

PANİK ATAĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Koltuk altından başlayıp göğüs ortasına kadar yaşanan şiddetli sıkışma ve ağrı,

Ter bezlerinin sürekli çalışması ile terleme, uyuşmanın artması,

Beyindeki sinir hücrelerinin damarları sıkıştırması ve vücudun yeterli oksijen alınmaması sonucu baş ağrısına bağlı sersemlik yaşanması,

Vücuttaki hormonların dengesiz üretilmesi sonucu üşüme ve titreme yaşanması,

Etrafındaki insanların değiştiğini hissetmesi ve kaygı sürecinin artması,

Ölüyormuş gibi hissetme artar.

PANİK ATAK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bedensel bir durum olmadığından psikoterapi destek ve ilaç beraber uygulanmalıdır. Beyin sinirleri düzene sokulması için uygulanan ilaç tedavisi en az 2 yıl sürer. Bunun akabinde uzman doktor sürekli egzersiz önerir. Bunun nedeni ise vücudun rahat bir şekilde oksijen alması için yapılmalıdır. Özellikle bu konuda nefes uygulaması önemlidir. Panik atak olan kişiler krizi önceden yaşayacaklarını hissettiklerinden 10 sayıda bir derin bir nefes alıp bırakmaları gerekir. Panik atak geçiren kişiye asla soğan ve kolonya gibi ağır kokular kokutulmamalı bu sinir hücrelerini daha da yükseltir. Aynı zamanda yoğurt, ananas, havuç, bitter çikolata, domates ve muz gibi besinleri sürekli tüketmelerinde fayda var. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir