ALS hastalığı nedir? ALS hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kas sisteminde ciddi anlamda meydana gelen deforme sonucu ALS hastalığının ortaya çıktığını biliyor muydunuz? Vücudun hareketlerini zorlaştıran zamanla ise tamamen kullanışlı hale getiren ALS hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki ALS hastalığı nedir? ALS hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Haberin detayında ALS hastalığına dair her şeyi bulabilirsiniz.

Amyotrofik Lateral Skleroz hastalığının kısaltılmış hali ALS’dir. ALS bir kas sistemi hastalığıdır. Kas sistemi vücudumuzdaki kemiklerin zarar görmeden hareket etmemizi sağlar. Çiğneme öğütme, yürüme, tutma, konuşma, yürüme gibi daha birçok fonksiyonun işlevselliğini arttıran kas sistemindeki en ufak bir hasar tüm bu durumu olumsuz etkiler. Kas sisteminde kimyasal, sinirsel, gen ve bağışıklık bozukluklardan kaynaklı yaşanan erime ALS hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Hastalık kalıtsal olarak da görülür. Ail öyküsünde olan kas sistemindeki bozukluk çocuğa geçer. Bu nesillere aktarılır. Faydalı olarak aldığımız bazı vitamin ve minerallerin vücudumuzda anormal işleyişi hücrelere zarar vererek mutasyon bozukluğuna neden olur. Bilimsel açıklamanın yanı sıra halk dilinde hastalık beyin ve omur ilik arasındaki sinir hücrelerinin kaslara komut vermemesi kasların çeşitli sebeplerden dolayı zayıflaması gibi sorunlardan dolayı yaşanır. Hastalık her yaş her cinsiyette görülür. Kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülür. Ünlü evrenbilimci ve fizikçi Stephen Hawking bu hastalığa yakalanmıştı. Hawking ile tüm dünya bu hastalığı daha ayrıntılı tanıdı. Ayrıca ünlü fizikçinin hastalık karşısındaki direnci ve savaşı birçok insana ilham olmuştu. 

ALS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yürürken el ayak senkronun bozuk olması,

Kavramada zayıflık,

Konuşma sırasında çene hareketlerini kontrol edememe,

Yutkunma esnasında zorlanma, 

Hareketlerde güçlük çekme,

Çok sık yorulma,

Konuşurken kelime yutma,

Kaslarda ağrılı kramplar 

Kemiklerin hassaslaşması gibi durumlar ALS hastalığının belirtileri arasında yer alır.

ALS TANISI NASIL KONULUR?

Gözle görülür belirtiler sonrası bir uzmana başvurulur. Ancak bazı belirtiler başka hastalıklarında habercisi olabileceğinden uzman bazı testler yapar. Elektromiyogram ile sinir hücreleri kontrol edilir. Vücuttaki elektrik manyetik dengesizliği sinirleri de etkiler. Bu yüzden bu testten sinirler ölçülür. Sonra sinirlerin iletim seviyesi ölçülür. İğneyle belden girilip omurilikten sıvı alınır. Kasların ne kadar hasar aldığı bu testle ortaya çıkarılmaya çalışılır. Ayrıca kas  biyopsisi yapılır.

ALS TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Bu hastalığın vücutta neden olduğu hasar tamamen ortada kaldırılacak bir tedavi henüz geliştirilemedi. Ancak hastalığın neden olduğu durumların şiddeti azaltılır. Çok iyi eğitilmiş uzman doktorlar bu konuda müdahale etmelidir. Aksi halde yanlış bir tedavi yöntemi hastalığın şiddetini de artırabilir. Hastalık fiziksel, rehabilitasyon, konuşma terapisi, beslenme takviyeleri ve psikolojik destekler verilerek hasta doğal yaşantısına devam etmesi sağlanır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir