Hazımsızlık nedir ve belirtileri nelerdir? Hazımsızlığa iyi gelen doğal kürler…

Çok yemek yemeden kaynaklı ortaya çıkan hazımsızlık, şişkinlikle karıştırılsa da tamamen farklı sağlık sorunlarıdır. Şişkinlik çok yemekten dolayı midenin şişmesidir. Hazımsızlık ise yemeği sindirmeme sorunudur. İki sağlık durumu da çok yaşanır. Özellikle özel günlerde ve davetlerden sonra yaşanan hazımsızlık hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Peki hazımsızlık nedir ve belirtileri nelerdir? Hazımsızlığa iyi gelen doğal kürler…

Sindirim sistemi vücuda alınan besinleri ayrıştırdıktan sonra zararlı olanları atmakla görevlidir. Sağlıklı bir yaşam için sindirim sistemindeki organlar vücudun olmazsa olmazlarındandır. Sindirim sistemindeki üçüncü bölge olan mide ise bunlardan en önemlisidir. Çünkü alınan yemekler burada öğütülür. Bu yüzden uzmanlar yemek yerken dikkat edilmesi konusunda kişilere uyarı da bulunuyor. Hızlı, yavaş, az ve çok yeme gibi alışkanlıkların midenin fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Bu yüzden metabolizmaya göre ortalama düzeyde bir yemek alışkanlığı ve akabinde tüketilen besinlerin sindirime faydası olması gerekir. Yaşanılan en sık sağlım sorunu ise hazımsızlıktır. Bilim literatüründe Dispepsi olarak geçen hazımsızlık genellikle halk arasında şişkinlikle karıştırılır. Ancak şişkinlik ve hazımsızlık tamamen farklı sağlık sorunlarıdır. Şişkinlik karının yemeklerden sonra şişmesi ve ağrımasıdır. Hazımsızlık ise yemeklerin öğütülmemesi yani sindirilmemesi durumudur.

HAZIMSIZLIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

HAZIMSIZLIĞIN NEDENLERİ NELERDİR?

Düzensiz ve aşırı yemek yeme, öğütülmesi zor besinler tüketilmesinin yanı sıra bazı riskli hastalıklarda hazımsızlığa neden olur. Reflü, ülser ve mide fıtığı bu rahatsızlıkların başında yer alıyor. Aynı zamanda gaz sıkışması, mide sıvısında dengesizlik, bağırsak iltihaplanması da hazımsızlığın yaşanmasına neden olan durumlar arasındadır. Bazı uzmanlar ruhsal hastalıklarında hazımsızlığa zemin hazırladığını belirtiyor. Kafein, acı, karbonhidrat sonrası bu sağlık sorununun riski artar.

HAZIMSIZLIĞA İYİ GELEN DOĞAL KÜRLER…

– Sindirimde birikmiş havayı boşaltmanın en etkili yolu kabonattır. Yemek yedikten sonra oluşan karın gazı için bir bardak suya yarım yemek kaşığı karbonatı karıştırarın yemekten sonra bir bardak içiniz.

– Hazımsızlığın neden olduğu şişlik ve krampları gidermek için parça zencefili kaynamış suyun içerisine atın demlenmesini bekleyin. Ardından içerisine 5 damla limon sıkarak tüketiniz.

– Nane içerdiği ferahlatıcı ve çözücü maddeler sayesinde hazımsızlığa iyi gelen en etkili doğal yöntemdir. 10 yaprak naneyi 15 dakika kaynatın içerisine yarım çay kaşığı tuz ve 5 damla limon sıkarak tüketiniz. 

– Nohutta içerdiği çözücü madde sayesinde midede enzimlenmeyen besinleri parçalar gaz ya da dışkılama yolu vücuttan atar. 250 gram nohutu 8 bardak su ilave ederek kaynatın. Daha sonra elde ettiğiniz nohut suyunu yemeklerden sonra bir bardak içiniz.. 

– Anason çayı, hazımsızlığı ve beraberinde gelen şişliği en kolay geçiren doğal yöntemlerden biridir. Bağırsaklarda ve midede emilmemiş ve gaza neden olmuş zararlı bakterilerin oranını azaltır. Anason bitkisini 10 dakika kaynatın ardından 5 damla limon sıkın ve bir adet çubuk tarçın ilave edin. 15 dakika demlendikten sonra günde bir bardak tüketebilirsiniz.

HAZIMSIZLIĞI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Tek seferde aşırı yemek yerine gün içerisine yemek öğünlerini bölerek yemek.

Kötü alışkanlıkları bırakmak. Kafeini azaltmak.

Ruhsal sorunları tek başına atlatmak yerine bir uzmana danışmak.

Yemek sırasında midenin hava almaması için konuşmamak.

Gece yemek yememek.

Aşırı yağlı baharatlı besinlerden uzak durmak.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir