Yoğurdun saça faydaları nelerdir ve saça nasıl uygulanır? Yoğurt için saç maskesi tarifi

Vücudumuzun en temel besin ihtiyaçlarımızdan biri olan vitaminlerin tamamını karşılayan yoğurt, saça inanılmaz fayda sağlıyor. Hem saçların güçlenmesi hem de dökülmesini engelleyen yoğurdu saçınıza maske gibi uygulayabilirsiniz. Peki yoğurdun saça diğer faydaları neler ve saça nasıl uygulanır? İşte tüm soruların yanıtı:

Yoğurt, besin değeri yüksek, laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilen ve canlı laktik asit bakterileri içeren fermente bir süt ürünüdür. Türk mutfağında çok önemli bir yeri bulunan yoğurdu her yaştan insan rahatlıkla tüketebiliyor. İçerdiği kalsiyumdan dolayı sadece kemik ve dişler için değil aynı zamanda içeriğindeki magnezyum ve potasyumdan dolayı kas fonksiyonları ve sinir iletimleri için önemli olan yoğurt, uzmanlar tarafından da öneriliyor. Yoğurt vücuda faydası olduğu kadar saça ve cilde de birden fazla olumlu etki sağlıyor. Saçınıza ve saç derinize yoğurt uygulamanın faydaları klinik araştırmalarda kanıtlanmamıştır. Bununla birlikte, anekdot kanıtlar ve kültürel gelenekler, bu şekilde kullanımını desteklemektedir. En popüler doğrudan uygulamalardan biri, derin saç kremi olarak da adlandırılan saç maskesidir. Yoğurt bazlı saç maskeleri kullananlar, yoğurttaki proteinin güçlü ve sağlıklı saçları teşvik ettiğini söylemektedir. Ayrıca yoğurttaki laktik asit: kafa derisini temizler, ölü cilt hücrelerini temizler aynı zamanda saç kökü büyümesine yardımcı olur. 

B vitamini bakımından da zengin olan yoğurt özellikleri ile saçları nemlendirir, kabarmayı azaltır ve doğal bir parlaklık katar.

SAÇ NEMLENDİRİCİ YOĞURT MASKESİ

2-3 yemek yoğurt

2 yemek kaşığı organik bal

1 yemek kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri birbirine geçene kadar güzelce karıştırın. Saçlarınıza ve saç derinize uygulayın. 2 saat bekleyin ve doğal bir şampuan ile yıkayın.

Bu maskeyi haftada bir defa uygulayabilirsiniz. 

SAÇA YOĞURT MASKESİ NASIL YAPILIR?

Saçınızda ve saç derinizde yoğurt kullanmanın savunucuları aşağıdaki gibi uygulanmasını önerir:

Kuru saçlarla başlayın.

Yoğurt maskesini saçınızın köklerine uygulayın ve saçınızın uzunluğu boyunca sürün.
20 ile 30 dakika bekletin. Bazıları saçınızı sarmanızı önerir.

Maskeyi ılık suyla durulayın. Bazıları maskeyi yıkadıktan sonra hafif bir şampuanla şampuanlamayı önerir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir