Yavşan otu nedir? Yavşan otunun faydaları! Yavşan otu çayı ne işer yarar…

Çok sık tüketilen ancak herkes tarafından tam olarak nasıl faydalarının olduğu bilinmeyen yavşan otu, hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Özellikle adet dönemlerinde kadınların yaşadığı şiddetli sancıları için doğal ilaçtır. Güçlü ot türlerinden biri olan yavşan otu alternatif tıpta da kullanılmıştır. Peki Yavşan otu nedir? Yavşan otunun faydaları! Yavşan otu çayı ne işer yarar…

Bilim literatüründe Veronica olarak biline yavşan otu, sıracaotugiller ailesine aittir Yıllık bir ot türüdür. Birçok ot ile çokça karıştırılır. Sert bir tadı olan yavşan otu yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılmıştı. Çıban otu, oğlan otu, at teresi, miskotu ve yara otu isimleriyle bilinir. En sık mide hastalıklarında kullanılan yavşan otunun köklü bir geçmişi vardır. Anavatanı Kuzey Amerika olarak bilinse de ülkemizde İç Anadolu ve Doğu Anadolu topraklarında da kendiliğinden yetişir. Tarih kitaplarında yer alan bilgilere göre; yavşan otu kaynatılıp suyu egzama tedavisinde kullanılmıştır. Ayrıca çay olarak da tüketilmiştir. Kireçli toprakları oldukça seven yavşan otu, ormanların seyrek yerlerinde yetişir. Kuzey Amerika’daki yerliler yavşan otunu alternatif tıpın her türünde kullanmışlardır. Otu kaynatıp püre haline getirerek kuru ya da mantarlı ciltlere sürülür. Böylece bölgede deforme olmuş hücreler yenilenir. Hızla iyileşme sağlanır. 

YAVŞAN OTUNUN FAYDALARI!

Toplumun neredeyse yüzde 80’inin yaşadığı ağzı ve diş iltihaplanması için yavşan otu gargarası önerilir. Ayrıca bu gargara boğazdaki virüsleri de temizler. Sinüs yollarının temizlenmesi içinde kaynatılan yavşan otu buharı koklanması fayda sağlar.

Yaprakları içice dövülüp yaraların hızla iyileşmesinde kullanılır. Bu yüzden eski savaşlar sırasında savaş alınan götürülen bitkilerden biri oldu. 

Güçlü toksin atıcı özelliği olduğundan vücudun kulunçlanmasının önüne geçer. Özellikle vücut ağrılarına neden olan kulunç için doğal ilaçtır. Bunun yanı sıra baş ağrısı içinde yavşan otu tavsiye edilir. Tam olarak kanıtlanmasa da migren ağrılarına da fayda sağlar.

Yaygın olan mide hastalıklarından ülse ve gastirit için yavşan otu çayı önerilir. Mide duvarını güçlendiren yavşan otu, içeriğindeki asidin zarar vermesini önler. Ayrıca alınan besinlerin işlenmesinde yardımcı olur.

Sinir sistemindeki hücreleri yenileyerek vücuttaki kan akışını olumlu etkiler. Bu yüzden ruhsal hastalıklar içinde fayda sağlar. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelir.  

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir