Menisküs yırtığı neden olur? Menisküs yırtıklarının belirtileri nelerdir?

Menisküs dizde bulunan ve birbirine uygun olmayan yapıları birleştirir. Peki menisküs yırtığı neden olur? Menisküs yırtıklarının belirtileri nelerdir? Yürümeyi zorlaştıran ve şiddetli ağrıları beraberinde getiren menisküs genellikle yaşlı ve sporcularda yırtılır. Sizler için ciddi sonuçlar doğuran menisküs hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin detayında menisküse ait her şeyi bulabilirsiniz.

Diz eklemi uyluk, bacak ve diz kapağından oluşan farklı yapılardır. Bu yapılar menisküs bağı ile güçlendirilmiştir. Yürüme aktivitesini gerçekleştiren bu yapılar herhangi bir hasar aldığında ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Menisküsler kolajen ne elastikiyeti yapılarından oluşur. Kıkırdakların vücudun ağırlığını ve hareketi kolayca kaldırması için menisküs adete kilit bir noktadır. İleri yaşlarda ve hamilelik süreci dışında sporcularda da görülme ihtimali olan menisküs yırtılması birçok nedenden ötürü yaşanabilir. Bunların başında sağlıksız beslenme, ani hareket ve diz kapağının ağır bir darbe alması ile ortaya çıkar. Tüm bunların yanı sıra bazı uzmanlar dayanıklık sınırına göre menisküs yırtılmasının gençlerde görülme olasılığınında olduğunun altını çiziyor. 

MENİSKÜS YARALANMALARIN NEDENLERİ NELERDİR?

Toplumun her kesiminde görülme olasılığı olan menisküs, diz zorlanması, dengesiz diz bükme, dizin kaldıramayacağı ağırlığı kaldırma ve uyku esnasında dizin dönmesi gibi durumlarda ortaya çıkar.

Ayağı kalkarken, sandalyeye otururken ya da ip atlama gibi aktivitiler sırasında menisküslerin zorlanması ile yaşanır.

Futbol, tenis, basketbol gibi ikili oyunlarda karşıdan alınan herhangi bir darbe ya da oyun esnasında vücudun aniden hareket etmesi de menisküs yırtılmasına neden olur.

MENİSKÜS YIRTIKLARININ ÇEŞİTLERİ VE DERECELERİ NELERDİR?

Genç yaşta görülen oblik yırtılma yani eğik menisküs en sık görülendir.

Dejeneratif menisküs yırtıkları

Horzintal menisküs 

Radial menisküs

Kompleks yani birçok nedenden dolayı yaşanan yırtılma

MENİSKÜS YIRTIKLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Menisküs yırtıldıktan sonra ağrı ilk zamanda kendini göstermez. Ancak diz hareket etmeye devam edince şişme ve ödem toplama ile ağrı şiddetini artırır. 

Hareket esnasında dizden gelen değişik sesler 

Diz çevresinde şişme ve sertlik 

Diz hareketi sırasında kitlenme olduğu yerden kalkamama

Diz bükmede ya da tamamen açma da zorlanma belirtileri ile kendini gösterir.

MENİSKÜS YIRTILMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Belirtiler kendini gösterir göstermez Ortopedi ve Travmatoloji alanında  bir uzmana başvurulmalıdır. Genç yaşta ortaya çıkan menisküs yırtılmasında tedavi en zor olandır. Eklemlerin de hasar almaması ve ciddi bir sakatlığa neden olmamasından dolayı tedavi başlatılır. Bazı durumlarda menüsküsler tamamen alınır. Ancak bu cerrahi operasyon ciddi bir hasar sonrası yapılır. Diğer tedavi yöntemlerinde ise kıkırdak içinde kan ve sinovyal alınır menisküse enjekte edilir. Menisküs operasyonlarla güçlendirilmeye çalışılır. Doktor menüsküs yırtılmasının tedavisini yırtılma durumuna göre belirler. Sağlıklı beslenme ile de vücuda yeterli miktarda kolajen alınır. Bunun için bazı besinlerin tüketilmelidir. Kolajen içeren besinler başında; ebegümeci, ısırgan otu, üzüm çekirdeği, balık ve beyaz et gelir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir