Vasabi nedir? Vasabi sosu evde nasıl yapılır?

Ülkemizde son yıllarda adını duymaya başladığımız vasabi sosu, aslında Uzak doğu mutfağının sevilen lezzetlerinden biridir. Suşhi ile beraber yenilen ve dünyanın en acı sosları arasında yer alan vasabi hakkında merak edilen tüm detayları bugünkü haberimizde ele aldık.

Vasabi, Turpgiller familyasına ait bir bitkidir. Japon turbu olarak da adlandırılan bu bitkinin kökü, içerdiği yoğun ve kuvvetli tat ve acı yüzünden yemeklerde çeşni olarak kullanılır. Latince adı Wasabi olan bu çeşni, Japon ve Uzakdoğu mutfağından gelerek ülkemizdeki suşhi restoranlarında masalarda yer alıyor. Dünya mutfağında sadece suşi değil, bütün balıklarla da tüketildiği için, balıkların olmazsa olmazı haline gelmiştir.  Wasabi son derece faydalı aynı zamanda doktorlar tarafından doğal bir antibiyotik olarak kabul ediliyor. Kök kısmından rendelenene kadar acı değildir. Keskin acısı 15 dakikadan sonra kaybolur. Bu yüzden macun kıvamına gelir gelmez bir an önce servise sunulması gerekir. Yapılan araştırmalara göre wasabi cildi ölü derilerden arındıran wasabi, bakterileri de etkisiz hale getirir. Beyin felci, baş ağrısı ve beyin kanaması gibi durumlara karşı kan pıhtılaşmasını önler. Ancak gerçek wasabi bitkisi çok nadir bulunur ve çok pahalıdır. Bu nedenle yaban turpu, hardal, nişasta ve yeşil gıda boyasıyla sahte wasabi üretilir. Japonya dışında gerçek wasabi bulmak çok zordur. 

Bazı Asyalı marketler, hakiki wasabi köklerini 8-10 $ arası değişen fiyatlara satıyorlar. Böylece wasabinin gerçek olduğunu bu fiyatlar sayesinde anlayabiliyorsunuz. 

WASABİ NASIL TÜKETİLİR?

Suşi hazırlanırken, wasabi’yi pilav ve diğer malzemelerin arasına koyar; bu şekilde wasabi tadını daha uzun süre koruyabilir. Taze wasabi yaprakları yenebilir, köklerindeki tat yapraklarında da mevcuttur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir