Tonka fasulyesi nedir? Tonka fasulyesi yenir mi? Tonka fasulyesinin zararı

Ülkemizde son yıllarda adı duyulan toka fasulyesi uzmanların da önerdiği bir besin haline geldi. Daha önce kimsenin duymadığına emin olduğumuz tonka fasulyesi hakkında merak edilen tüm soruları sizler için yanıtlıyoruz. Tonka fasulyesi nedir? Tonka fasulyesi nasıl pişirilir? Faydaları nelerdir? Öğrenmek için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Tonka fasulyesi, baklagiller ailesinden Dipteryx Odorata isimli çiçekli bir ağacın türüdür. Parfümlere tatlılık katan piyasa parfümlerinin vazgeçilmezi olarak da bilinen tonka fasulyesi, Thierry Mugler çoğu parfümünde kullanıyor. Güney Amerika kökenli bir bitki olan tonka fasulyesi, Türkiye’de üretimi bulunmamaktadır. Tarçın ve çimen aromalarını da içeren bu bitki, vanilya aromasını içerdiği kumarin isimli kimyasal bileşikten alır. Uzmanların yaptığı bazı araştırmalar sonucu kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizini tetiklediği için bazı ülkelerde satışı yasaktır. Tıp ve eczacılıkta kullanılan tonka fasulyesi en hoş kokan parfümlerin içerisinde mutlaka vardır.

TONKA FASULYESİ NASIL KULLANILIR? 

4 gramdan fazla tüketilmesi halinde kalp krizi, beyin kanaması, felç gibi hayati tehlikeler oluşuran tonka fasulyesi, bu nedenle yiyecek olarak tüketilmemektedir. Bazı özel aşçılar tarafından tatlıların üstüne çok az miktarda rendelenmektedir. Çok yoğun bir tada sahip olduğundan tatlılara mükemmel bir lezzet verdiği söylenir.

Tonka fasulyesi; pek çok özel parfümün dip notasında yer bulmuştur. Burbery Brid, Armani Code Profumo, Guerlain L’art La Matiere gibi özel parfümlerde bulunmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir