Tırnak bakımı nasıl yapılır? Hızlı tırnak uzatma yöntemleri

Tırnaklarınızın zayıf olduğunu düşünüyor ve sık sık kırılmalar yaşıyorsanız uzatmak sizin bir kabusa dönüşebilir. Bu sorunu evde kendi yöntemlerinizle kısa sürede giderebilirsiniz. Nasıl mı? Hazırladığımız bu yazıda evde tırnak bakımı ve hızlı tırnak uzatmanın yollarını bulabilirsiniz.

Tırnak, insanda ve birçok omurgalı hayvanda parmak uçlarının dış bölümünü örten sert bir tabakadır. Her insanda bulunan 20 adet tırnak, keratin adı verilen sertleşmiş proteinden oluşur. Kişiden kişiye değişen tırnak yapısı yaşa, mevsime, özel bakıma ve kalıtsal özelliklere göre farklılık gösterir. Bazı insanlarda aşırı gerginlik, sıkıntı gibi sorunlardan dolayı ortaya çıkan tırnak yeme hastalığı bir zaman sonra alışkanlığa kadar gider. Bu alışkanlık sonrasında tırnaklarda zayıflama, kopma, soyulma ya da kırılma gibi sorunları da beraberinde getirir. Siz de tırnaklarınıza doğru bakımı yaparak hem bu sorunu ortadan kaldırabilir hem de kısa sürede uzamasına yardımcı olabilirsiniz. 

DOĞRU TIRNAK BAKIMI NASIL YAPILIR?

El ve tırnaklarınızı mutlaka kaliteli bir krem ile nemlendirin. Tırnak bakımını, her yerde bulunabilen malzemeler ile yapabilirsiniz.  1 Çorba kaşığı sofra tuzu  ve 1 çay kaşığı bitkisel yağı karıştırın, 5 dakika boyunca tırnaklarınız masaj yapar gibi sürün ve ardından durulayın. Bir kaseye 2 yemek kaşığı nişasta koyun ve 1 çay bardağı suyla karıştırıp tırnaklarınızı 5- 6 dakika içinde bekletin. Sonra tırnakları besleyici bir krem ile yumuşatın. Tırnak spatulası ile tırnak etlerini geriye doğru kaydırın ve sıyırın. İşte bu kadar!

PEKİ TIRNAKLARIN HIZLI UZAMASI İÇİN NE YAPILIR?

Günlük işlerde tırnaklarınızı kullanmaktan kaçının. Kutu içecek açarken ya da telefon kullanırken tırnaklarınız yerine parmaklarınızı kullanın.

Ellerinizin neme ihtiyacı olduğu gibi tırnaklarınızın da neme ihtiyacı vardır, ellerinizi nemlendirirken tırnaklarınızı unutmayın.Tırnak kırılmasının en büyük sebebi aşırı suya maruz kalıp tırnağın yumuşamasıdır. Ev temizliği yaparken eldiven kullanarak yumuşayıp kırılma riskini azaltabilirsiniz.

Gereksiz yere ellerinizi yıkamak, tırnaklarınızı kurutarak kırılmasına sebep olur. Tırnaklarınızı törpüleme şekliniz uzamasını etkileyen en temel faktörlerden biridir. Tırnaklarınızı belli aralıklarla, tek yöne doğru törpüleyin.

Tırnaklarınızı yemek, tırnak yataklarına zarar vermenize sebep olur.Fındık, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri gibi gıdaların tüketilmesi tırnakların uzamasına katkıda bulunacaktır.

Aseton, tırnağa zarar verdiği için ayda iki kereden fazla kullanmamanız gerekmektedir.Tırnak uzatan renkli ojeler kullanarak, tırnaklarınızı besleyebilir ve uzamasını sağlayabilirsiniz. Beyaz sirke içinde ellerinizi bir kaç dakika bekletirseniz tırnaklarınız güçlenecek ve uzaması hızlanacaktır.

HIZLI TIRNAK UZATAN SİRKE KÜRÜ

Suna Dumankaya’nın önerdiği tırnaklarınızı uzatmak için hazırlayacağınız sirke kürü.

MALZEMELER

Bir tas ılık su
Bir tatlı kaşığı limon suyu
Bir tatlı kaşığı sirke
Bir çay kaşığı zeytinyağı
Bir çorba kaşığı tuz

YAPILIŞI

Tüm malzemeyi bir tas ılık suyun içerisine ekleyin. Ellerinizi tutabildiğiniz kadar çok bu suyun içerisinde tutmaya gayret edin. Bu karışımı 10 günlük süre içerisinde her akşam uygulamanız tırnaklarınızı güçlendirecektir. 

Karışımı uyguladıktan sonra tırnaklarınızı limon ve badem yağıyla da ovabilirsiniz. 

Karışımı ayak tırnaklarınıza uygulamak için, malzemeleri birer kaşık artırmanız yeterlidir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir