Tetanoz hastalığı ve aşısı nedir? Tetanoz hastalığının belirtileri nelerdir?

Çivi batması gibi durumlarda hemen tetanoz aşısı yapılması tavsiye edilir. Peki tetanoz hastalığı ve aşısı nedir? Tetanoz hastalığının belirtileri nelerdir? Doğadan insan kanına karışan bulaşıcı olmayan ancak tehlikeli hastalıkların başında gelir. Sizler için google arama motoruna takılan tetanoz hatsalığı ve aşısına dair her şeyi araştırdık. Merak edilenleri haberin detayında bulabilirsiniz.

Kasılma anlamına gelen tetanoz, clostridium tetani denilen bir bakteriden kaynaklı ortaya çıkan hastalığın adıdır. Sinir sistemine yerleşerek ölümcül hastalıklara da zemin hazırlar. Milattan önce keşfedilen bu hastalığa dair bilgileri Antik Yunan dönemlerine ait yazılarda bulabilirsiniz. Virüs vücuda yerleştikten sonra kuluçka döneminden geçer. Bu da yaklaşık 8 gün sürer. Daha sonra sinirlere yapışarak, omurilik ve beyin köküne kadar ilerleyebilir. İlk belirtileri kişinin bağışıklığına göre değişir. Kimisinde 3 günde kimisinde ise 21 günde ortaya çıkar. Vücuda giren virüs metalloproteaz tetanospazmin adından bakterinin oluşmasına neden olur. Bu sinir sistemini bozarak kasların kasılmalarına sebep olur. Virüs hava yolu ile insan kanına ve sinir sistemine yerleşir. Toprak, iğne, çivi, ağacın insan cildinden içeri girmesi durumlarında yaşanır.

TETANOZ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yüz bölgesinde sertlik 

Boyunca aşağı doğru vücudu hareket ettirmede zorlanma

Ağız ve çeneyi yemek içme gibi ihtiyaçlar dolayısıyla kullanamama

En hafif ışık ve sese karşı duyarlılığın artması

Nedensiz terleme ve ateşlenme,

Kan basıncında aniden yükselme

Kalp atışlarında dengesizlik

Kas sisteminde bozukluk

TETANOZ HASTALIĞININ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

TETANOZ AŞISI NEDİR?

Çevresel faktörlerden dolayı cilde temas eden ve yaraya neden olan bölge iyice dezenfekte edilmeli. Bunun için bir uzmana başvurulmalı kendi imkanı ile yeterince temizlenemeyen alan için uzman doktorun mutlaka görmesi gerekir. Kan testi yaparak kana bakterinin girip girmediği tespit edilir. Eğer kanda virüs varsa hemen bölge antioksidan ya da antibiyotik maddelerle temizlenerek tetanoz aşısı yapılır. Böylece virüse karşı kana karşıt bakteriler bırakılır. Geç müdahale de ise kişinin kasılma şiddetini azaltmak için kas gevşetici sürülür. Bununla beraber sinirlerden virüs temizlenmesi için ağız yolu ile alınacak antibiyotikler verilir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir