Tat ve koku alma duyuları neden bozulur? Tat ve koku almanın bozulduğu hastalıklar…

Kovid-19 virüsünün yol açtığı sağlık sorunlarından biri olan koku ve tat alma duyularındaki bozukluk aynı zamanda farklı hastalıklarında habercisi olabilir. Vücut sağlığı için önemli olan tat ve koku duyularındaki bozukluk hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Tat ve koku alma duyuları neden bozulur? 2 günden fazla süren tat ve koku alma bozukluğu için mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Burun ve dil aracılığıyla gerçekleşen koku ve tat alma duyuları bazı sebeplerden dolayı hasara uğrar. İşlevselliğini bitiren bu durum aslında ciddi bir rahatsızlık gibi görünmezse de bazı hastalıkların habercisi olabilir. Genellikle soğuk algınlığı, üst solunum yolları, alerji, alerjik rinit ve kronik rinitlerin yaşanması sonucunda yaşanabilir. Ağız ve boğazdaki koku ve tat alma kokusunu sağlayan hücrelerin deforme olmasıyla bozukluk görülür. Bilim literatüsünde bozulmuş koku almaya hiposmi, tat almaya ise hipogezi denir. Bozukluklar sadece bir şeyleri tadarak ya da koklayarak besinlerin ne olduğu anlaşılmasını önlemez. Aynı zamanda bozulmuş küflenmiş besinlerinde neler olduğu anlaşılmadığı için ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Çok nadiren de olsa doğuştan koku ve tat alma duyuları olmayan insanlar vardır. Buna da spesifik anozmi denir. 

TAT VE KOKU ALMA DUYULARI NEDEN BOZULUR?

Tat ve koku duyusu ilk olarak yaşlanmaya bağlı hücrelerde bozulma görülür. Ancak bunun dışında yüksek enfeksiyonlu hastalıklara bağlı boğaz ve buruna yerleşen bakterili enfeksiyonlu hücreler koku ve tat alma hücreleri bozar. Hücrelerin bozulması hastalık boyunca kişinin bu iki işlevselliğini engeller. Bunun aynı sıra vitamin eksikliği, bazı ilaçların yan etkileri, tükürük bezi hastalıkları ve sigara da tat ve kokuyu bozar. Uzmanlar özellikle kafein ve nikotin gibi uyarıcı maddelerin hassas olan bu durumları engellediği yönünde açıklama yapmaktadır. 

TAT VE KOKU ALMA BOZUKLUĞUNUN BELİRTİSİ VAR MIDIR?

Yaradılışta insan oğlunun dil yüzeyinde doğada bulunan dört çeşit tadı algılamaya yönelik uyarıcılar vardır. Fakat bazen bu algılar bazı insanlarda eksik olabilir. Tatlı, tuzlu, ekşi ve acı olan bu duyular eksildiğinde direk bozukluk olmaz. Ancak hepsi bir anda gidince bozukluk yaşandı denir. Alınan besinlerin hangi tat ve kokuda olduğu algılanmasında azalma görülür. 

TAT VE KOKU ALMA NASIL TESPİT EDİLİR? 

Altta yatan hastalığın durumu giderilmeye çalışılır ancak bunun yanı sıra hücrelerin işlevselliğini artırmak için de bazı tedavi yöntemleri uygulanır. Kalıcı bir kayıp olup olmadığını tespit etmek için uzmanlar genellikle bazı testlerden geçirir. Özellikle tattırma ve koklama gibi testlerin uygulandığında ölçüm yapılır. Bunun yanı sıra alerji ilaçları ile bu durum giderilmeye çalışılır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir