Soya fıstığı nedir? Soya fıstığı nasıl yapılır? Soya fıstığı kaç kalori

En koyu sohbetlere eşlik eden, kuru yemişler arasında severek tüketilen soya fıstığının son yıllarda satışı arttı. Hal böyle iken soya fıstığı hakkında merak ettiğimiz tüm soruları yanıtlamak bize düştü. Soya fıstığı nedir? Soya fıstığı nasıl yapılır? Soya fıstığı kaç kaloridir? Soya fıstığı kilo verdirir mi? Tüm soruların yanıtı haberimizde.

Soya fıstığı; bilinen bir diğer adı ile soya kaplı fıstık, kabuklu fıstığın soya sosu ile üretilen halidir. Soya sosu ile kavrulan fıstıklar, hafif bej renginde bir görünüme sahip olur. Yuvarlak bir şekle sahip olan bu fıstık türü, bazı firmalar tarafından üretilip paketler halinde satılmaktadır. Genellikle kuru yemiş dükkanlarında taze haliyle yer alan soya kaplı fıstık, içeceklerin yanına yakışan lezzetli bir atıştırmalıktır. Ağızda bıraktığı gevrek ve çıtır tat ile kendine hayran bırakma şansı çok yüksek olan soya fıstığı, bazen baharatlı soya sosu ile de hazırlanmaktadır. Baharatlı olanlarda acımsı bir tat verebilir. Bu nedenle acı ile aranız yoksa sade soyalı fıstık tüketebilirsiniz. Bu fıstık türü bazen leblebi ile de hazırlanmaktadır. Soya soslu çıtır leblebi ile soyalı fıstık sıkça karıştırılan bir besindir.

SOYA FISTIĞI NASIL YAPILIR?

Soya fıstığı, özel olarak hazırlanan soya sosuna batırılan yer fıstığının kavurma işleminden geçmesi ile oluşur. Gündemde yer alan haberlere göre bazı üreticiler, un ve su ile hazırladıkları sosu soya sosu ile tanıtmaktadır ve bu tanıtım yanlış bir satış politikasını yansıtır. Tüketiciler soya soslu fıstığı yerken bir nebze tatlı biraz da çıtır bir tat alır. Soya fıstığını taze olarak tüketmeniz önerilir. Tazeliğini ise çıtır sesinden ve tadından anlayabilirsiniz.

SOYA FISTIĞI KAÇ KALORİDİR?

Beslenme düzeninde kalori hesabı yapanlar için çok sevilen soya fıstığının kalorisini hesapladık. Kuru yemiş tüketiminin ölçülü olması gereken diyet günleri ise soya fıstığı konusunda biraz hassas geçecek gibi görünüyor. 

1 adet soya fıstığı: 16 kalori
5 adet soya fıstığı: 78 kalori
1 porsiyon soya fıstığı: 62 kalori
50 gram soya fıstığı: 260 kalori
100 gram soya fıstığı: 520 kalori

SOYA FISTIĞI NE KADAR? SOYA FISTIĞI NEREDEN ALINIR?

Yoğun rağbet gören soya fıstığı hemen hemen tüm market ve büfelerde satılmaktadır.
Firmalar tarafından satışa sunulan soyalı fıstık paketler halinde olacağı gibi dilediğiniz miktarda da satılmaktadır. Son güncel rakamlara göre soya fıstığı fiyatı 20 TL ile 25 TL arasında değişmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir