Şizofreni nedir? Şizofreninin belirtileri nelerdir? Şizofreninin tedavisi var mıdır?

Bireyin gerçeklik algısıyla oynayan düşüncelerini bozan şizofreni gerekli müdahale yapılmadığında hayat boyu devam eder. Mesleki olarak da olumsuz sonuçlara neden olan şizofreni hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Şizofreni olmayan şeyleri düşündüren ve yaşıyormuş gibi gösterir. Peki Şizofreni nedir? Şizofreninin belirtileri nelerdir? Şizofreninin tedavisi var mıdır? İşte soruların cevabı…

Şizofreni, düşünce ve davranışlarda bozulma ile ortaya çıkan zihinsel bir hastalıktır.  Her insanda farklı bulgularla ortaya çıktığından dolayı kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Şizofreni hastalığı dünyada her 5 kişiden 2’sinde görülür. Toplumdaki ön yargılar nedeniyle birçok hasta ve yakını tedavi sürecinde zorluk yaşar. Şizofreni, tamamen kalıtımsal bir hastalık değildir. Kalıtımsal yatkınlığı olan kişilerde ise hastalık, stres ve çevre faktörleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Şizofren hastaları yaşadıkları bazı durumların gerçek mi, hayal mi olduğunu anlamada zorluk çeker. Bu durumları yaşayan kişilere uzmanlar, psikoz tedavisi uygular. Tedaviyi kabul etmeyen şizofren hastalar, zaman zaman psikotik atak yani ani kişilik ve davranış bozukluğu gösterir.

ŞİZOFRENİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Beyin içindeki dopamin ve glutamata maddelerinden aniden artış ya da azalış

Aile öyküsünde olan kişiler

Uzun süreli virüse maruz kalma

Bağışıklık sisteminin sürekli antikor üretmesi ve buna bağlı vücut sisteminin değişmesi

Hamilelik sürecinde sağlıklı beslenmeme, erken doğum ya da düşük yaşanması

Ergenlik döneminde yaşanan geçişsel psikolojik sorunlar nedeniyle kullanılan ilaçların yan etkileri

Kötü madde kullanma alışkanlığı gibi durumlar şizofrenin yaşanmasına zemin hazırlar.

ŞİZOFRENİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hayali sesler ve kişiler görme onlardan korkma ya da sohbet etme gibi durumlar

Sürekli kızgın ve azabi bir ruh halinde olma

Toplum içerisindeki davranışlarında anormalleşme 

Birileri tarafından takip edilme ve her han saldırıya uğrama hissi

Ruh halinde sabit olmayan değişimler

İş ve eğitim hayatında düşüş yaşanması

Hayati önem taşıyan durumlar karşısında duyarsız kalma gibi belirtilerle kendini gösterir.

ŞİZOFRENİ HASTALARI TEHLİKELİ MİDİR?

Şizofreni hastaları, saldırgan ya da tehlikeli değildir. Ancak şizofreni hastalarının kendilerine zarar verme ihtimalleri vardır. Yaşadıkları ani atak krizlerinde intihara meyilli oldukları gözlenmiştir. Toplum tarafından şizofreni olduğu öğrenilen hastalar ise olumsuz durumlarla karşılaşmamak için gösterdikleri tepkiler, bazen saldırganlık olarak algılanır. Ancak uzmanlar, böyle durumlarda hastalara müdahale edilmeden sağlık ekiplerine haber verilmesini tavsiye ediyor.

OLMAYAN SESLER DUYARAK BAŞLAR!

Erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülme olasılığı olan şizofreni hastalığı, ergenlik döneminde ortaya çıkar. Şizofreninin ilk aşamalarında hastalar olmayan sesler duyduklarını iddia ederler. Hastalığının en ileri safhasında olan kişiler ise gerçekte olmayan insanlar ve olaylar gördüklerini söylerler. 

ŞİZOFRENi TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Şizofreni hastalığının tedavisinin olumlu sonuçlanması için, hastanın şizofreni olduğunu kabul etmesi gerekir. Uzmanlar, yaptıkları araştırmalarda hastalığı kabul etmeyen kişilerdeki tedaviye oranla şizofren olduğunu kabullenmiş hastaların tedavilerinin daha hızlı sonuç alındığını belirtiyorlar. Belirti ve bulguları hafif olan hastalar, haftalık psikiyatri terapi görür. Ancak daha ağır hastalar, gözlem altına alınarak tedavi edilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir