Sirkenin cilde ve saça faydaları nelerdir? Sirke cilde nasıl uygulanır? İbrahim Saraçoğlu’ndan…

Türk mutfağının enfes sosları arasında yer alan sirke; salatalara, hamur işi tariflere ve bazı tariflere muhteşem bir lezzet katıyor. Doğal bir şifa olan sirke, hem üzümden hemde elmadan yapılabiliyor. Yapılan bu sirkenin cilde ve saçlara inanılmaz fayda sağladığını biliyor muydunuz? Sivilcelerin baş düşmanı olan sirke hakkında bilinmeyen faydaları sizler için derledik.

Salamura hazırlıklarının en önemli adımı olan sirke, son zamanlarda zayıflamaya olan etkisi ile gündeme geldi. Sonrasında uzmanların araştırma yaptıkları sirke hakkında muhteşem detaylar ortaya çıktı. Yemeklerde, salatalarda tatlandırıcı olarak veya salamura gibi koruyucu olarak kullanılan su, asetik asit ve doğal aromalar içeren sirke, yoğun asitli meyvelerden üzüm veya elma vb. olmaktadır. Özellikle elma sirkesi, lif açısından zengindir ve sindirime yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bağırsaklara yapışarak; kolesterol emilimini engelliyor. B12, folik asit eksikliğini gideren sirke ağız kokusuna, diş eti ve diş sağlığına olumlu etki göstermektedir. 

ELMA SİRKESİNİN SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Elma sirkesiyle günlük saç bakımınızı yapabilirsiniz. Uzmanların araştırmalarına göre sirke saça parlaklık vererek, ölü derilerin atılmasını sağlıyor. Bu sayede kepekten de kurtulmuş olursunuz. Yaz aylarında kullanıldığında “sirke saç rengini açar mı?” sorusu akıllara geliyor. Deneyenlerin tecrübelerine göre sirke saç rengini açıyor. Eğer sadece bakım yapmak için kullanacaksanız bir çay bardağı su ile elma sirkesini seyreltmelisiniz. İçerisine bir miktar tuz ilave edip karıştırın. Karşımı saçınıza uygulayıp 1 saat bekletin. Soğuk suyla durulayabilirsiniz. 

Elma sirkesi saçın uzamasında büyük rol oynayan doğal ürünler arasında yer alıyor. İçerisindeki 2.9 pH oranı sayesinde saçınızın kısa sürede uzamasını sağlar. Aynı zamanda saçların UV ışınlarından dolayı zarar gören bölgelerini onarır. Bir rutin içerisinde saça uygulanan sirke derideki kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede dökülmelerinde önüne geçiyor.

Sirkenin içerisinde bulunan pektin, potasyum, malik ve asetik asit sayesinde saç derisinde bulunan kaşıntı ve kepeğe neden zararlı bakteri ve mantarları geçirir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir