Sertap Erener’in yıllardır yaşadığı hastalık! Kolit nedir? Neden olur ve belirtileri nelerdir?

Sertap Erener’in geçtiğimiz günlerde konserinde yıllar önce yaşadığı hastalıktan bahsetti. Yıllardır mücadele ettiği hastalıkla ilgili ilk kez konuşan Erener, kalın bağırsağının alındığını söyledi. Kolit hastalığına yakalandığını itiraf eden Erener. sürekli ameliyat olduğunu açıkladı. Peki kolit nedir? Neden olur ve belirtileri nelerdir? Sizler için kişinin yaşam kalitesini düşüren ve ciddi bir sindirim hastalığı olan kolit hakkında merak edilen her şeyi araştırdık.

Kalın bağırsak iç astarının mikrop kapması sonucu iltihaplanması ile kolit ortaya çıkar. Kolit bağırsakların genel iltihaplanmasına da denir. Sıklıkla bağırsakların zararlarında oluşur. Stres ve depresyon gibi ruhsal hastalıklarında tetiklemesi sonucu bağırsakların fonksiyonlarında azalma ve ayrıştırma özelliği sırasında besin atıklarının içeride kalması ile ortaya çıkar. Bağırsak zarının bu birikintiden iltihap kapması ile yaşanan kolit ciddi bir sindirim sorunudur. Kadın ve erkeklerde eşit şekilde görülen rahatsızlık yaş ortalamasına bakmaksızın yaşanabilir. Özellikle tetikleyici durumlarla yaşanma riski artar. Yapılan bazı araştırmalarda ise 25 yaş sonrası yavaşlayan metabolizmanın da tetikleyebileceği uzmanlar tarafından vurgulanıyor. Sağlıksız beslenme, fazla nikotin ve kafein maddeleri tüketimi de kolitin yaşanmasına sebebiyet verir. 

SERTAP ERENER’İN YILLARDIR YAŞADIĞI HASTALIK!

Geçtiğimiz gün şarkıcı Sertap Erener, konser sırasından hayranları ile dertleştiği sırada kolit hastalığına yakalandığını ve yıllardır bu hastalıkla mücadele ettiğini söyledi. Amerika’da tedavi olan Erener şuan kalın bağırsağının olmadığını açıkladı. Yıllardır hastalığın geçmediğini ve bu iltihaplanmanın sürekli nüksettiğini belirtti. Bundan muzdarip olan şarkıcı ince bağırsakla yaşadığını ve yaşam kalitesini olumsuz etkilediğine dair açıklamalarda bulundu. 

KOLİT NEDEN OLUR?

Besinlerin katı sıvı ayrıştırması kalın bağırsak ve bağırsak kolonlarından geçer buradaki kasların hareketlenmesi ile dışkılama ya da idrar sonrası görev tamamlanır. Ancak besinlerin içerdikleri maddeler ve bazılarında da kalıtımsal olarak bu kolonlar kasılmadığın da kişide kabızlık ya da ishal sorunu ortaya çıkar. Kolite hastalığına bağırsak bakterileri ve kolon virüsleri neden olabilir. Aynı zamanda kan içerisindeki bakteriler, stres, depresyon, ilaçlar, genetik yatkınlık ve çevresel etmenlerin yanı sıra klozet gibi alanlarda kolit hastalığına sebebiyet verir. Bu rahatsızlık bağırsaklardan yemek borusuna kadar olan bütün organların kısa süre de ağır deformasyonlar almasına neden olur. 

KOLİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

En sık belirtisi kabızlık ve ishal 

Şiddetli karın ağrısı

Ani değişen vücut ısısına bağlı terleme ya da titreme 

Cildin deforme olması ve dökülmesi

Göz içi ve çevresinde iltihaplanma ve ödem birikimi

İştahsızlığa bağlı kilo kaybı gibi belirtilerle kendini gösterir.

KOLİTİN BİLİMSEL VE BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMİ

Birçok yolla ortaya çıktığından birçok çeşidi vardır. Kan ve dışkı tahlili yapılır. Vücudun vitaminleri emilimine bakılır. Vücut yüksek miktarda vitamin ve mineral kaybetmişse kolit hastalığı için dışkılamaya bakılır burada vücudun emmesi gereken vitaminlere rastlandığında doktor buna göre tedavi yöntemi geliştirir. Aynı zamanda bitkisel tedavi yöntemi de olan bu hastalık için antioksidan bakımından yüksek olan besinler tüketilmelidir. Probiyotik yoğurt, mercimek, meyve ve yeşillikler etkili olan besinlerdir. 

ZERDEÇAL

Hem yemeklerde hem de çay olarak tüketilen zerdeçal, kolin tedavisinde etkili olan en iyi doğal besindir. Bağırsak sorunu yaşayanlar uzman kontrolünde gün içerisinde bu besinin çayını tüketebilir.

ALOE VERA JELİ

 Aloe vera bitkisinin dış kabuğunu soyduktan sonra içindeki jeli çıkarınız. Bu jeli bir bardak ılık suyla karıştırın ve tüketin. Belirtiler geçene kadar hazırladığınız bu karışımı günde 2 bardak tüketebilirsiniz.

LAHANA TURŞUSU

Ev yapımı olan lahana turşusu tam bir probiyotik etki gösterir. Doğal yollarla hazırlanan bu turşu sindirimdeki deforme olmuş hücrelerin eski sağlıklarına kavuşmalarını sağlar. Bağırsak florasını artırır. Ayrıca içerdiği faydalı asidikler bağırsaklarda besin atıklarının birikmesini önler. Bu yüzden uzmanlar düzenli tüketilmesini önerir.

PATATES SUYU

Patates içinde bulunduğu alkali maddesi normal tüketildiğinde vücuda bir etkide bulunmaz. Ancak kaynadığında bu madde ısı ile harekete geçer. Bu da kaynadığı sudaki alkali maddesini yükseltir. Su mideyi ve bağırsakları derinlemesine temizler. Ayrıca madde bağırsaklarda gaz birikmesinin de önüne geçer. Yani kolite neden olacak tüm durumları ortadan kaldırır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir