Sebze sevmeyen ve yemeyen çocuğa ne yapılmalı? Çocuğa ıspanak yedirmek için…

Hemen hemen her annenin evde savaş ettiği bir konu varsa oda çocuklarının beslenmelerinde gösterdiği sebze mücadelesidir. Sağlıklı bir gelişim için özellikle de çocuklarda kesinlikle tüketilmesi gereken sebze, çocuklar tarafından sevilmiyor büyük sıkıntılar olabilir! Bunun için çocukla kavga etmek yerine sebze yemeye teşvik edecek ve aynı zamanda sebzeyi sevmeyi sağlayacak yöntemler uygulayabilirsiniz. Peki sebze yemeyen çocuğa ne yapılmalı? Çocuklara sebze nasıl sevdirilir? Çocuklarda sebze tüketimi…

Sağlık açısından çok faydalı bilinen sebzeler büyük küçük herkesin faydalanması gereken en önemli yiyeceklerdendir. Bol miktarda vitamin, mineral ve protein bulunduran sebzeler, beslenmeyi sağlıklı yollarla gerçekleştirip gelişimi olumlu etkilerken, yetişkinlikte daha çok düşük kalorileri sayesinde fazla kilo alımının önüne geçmeye yarıyor. Vücuda sağladığı faydalara baktığımızda özellikle de sağlıklı bir gelişim için sebzenin muhakkak tüketilmesi gereken bir yiyecek olduğunun bilincinde olan anneler, çocukları sevmese dahi gizliden bile olsa beslenme programlarına katmaya çalışır. Bunun için sebzeleri daha çok püre şeklinde makarna sosuna ya da havuç gibi gıdaların rendelenmiş hali ile keklerin içinde kullanılması yaygındır.

Ancak burada atlanmaması gereken önemli bir ayrıntı var ki o da sebzeleri farklı yiyeceklerin içinde bekletmenin çok olumlu bir etkisinin olmadığıdır. Bu nedenle çocuklarda izlenebilecek en ideal yöntem sebzenin bütün halinde sunulmasıdır. Eğer çocuk sebze yemeyi sevmiyorsa sevebileceği yöntemlerle yedirilmesi gerekir.

SEBZE SEVMEYEN ÇOCUĞA SEBZE NASIL YEDİRİLİR?

Çocuklarda sebze tüketimi için izleyebileceğiniz yollar arasında çiğ sebzeleri  üzerine batırabileceği sağlıklı dipsoslar hazırlanabilir. Dipsos çeşitlerinde kullanılabilecek ideal soslar cacık, salsa, humus ve çiftlik sosudur. Havuç, salatalık ve kereviz sapı gibi yiyecekleri humusla sunarak çocuğunuza sevdirebilirsiniz.

Birçok yetişkinin bile bayıla bayıla yemediği brokoli ve karnıbaharı çocukların sevmemesi biraz daha normaldir. Ancak faydaları bakımından yine muhakkak tüketilmesi gereken bir sebze ikilisi olup üzerine peynir eritilebilir. Kalsiyum destekli peynirli sebze tüketimi vücuda oldukça yararlıdır.

Sebzeleri haşlama yöntemi vitamin ve minerallerinin kaybolmasının yanı sıra çocuğunda hoşuna gitmeyecektir. Bunun yerine sebzeleri fırında ve buharda pişirmeye dikkat edin. Çocuklar dokuları değişmeyen sebzeleri sevdiği için fırında pişirilen içi yumuşak, dışı çıtır sebzeleri daha kolay yer.

Baharat tüketimine 2 yaşından büyük çocuklarda başlanılabileceğini ancak yine de bu durumun çocuğa göre değiştiğini belirten uzmanlardan yola çıkarak, sebzelere ekleyeceğiniz zerdeçal, kimyon ve baharat sebze tadını sevmeyen çocuklar için faydalı olacaktır. Aynı zamanda antioksidan özelliği olan baharatlar hazmı da kolaylaştırır.

Sözden daha tesirli olan bir şey varsa oda sergilenen hareketlerdir. Çocuklar için ayna vazifesi gören anne ve babalar, çocuklarına yalnızca ”Sebze ye!” dememeli onlarla beraber kendileri de yiyerek örnek olmalıdır.

Özellikle de küçük yaş grubundaki çocukları görsel sunumlarla sebze yemeye ikna etmek daha kolaydır. Tabağına hazırlayabileceğiniz eğlenceli sunumlarla sebze tüketimini eğlenceli hale getirebilir hatta oyuna bile dönüştürebilirsiniz!

Çocukların, sebzenin nerden geldiğini ve seçim sürecini görmesi iştahını arttırır. Çocuğunuz kendisinin seçtiği sebzeleri daha çok yemek ister.

ÇOCUKLARA ISPANAK NASIL YEDİRİLİR?

Güçlü bir demir kaynağı olan ıspanak, büyüme ve gelişme için çok önemlidir. Sebze sevmeyen hemen hemen her çocuğun yemekte en çok direttiği ve annelerini üzdüğü sebze ıspanaktır. Eğer sizinde çocuğunuz ıspanağı sevmiyorsa bir de ıspanaklı tavuk sarmayı denemenizde fayda var! İşte nefis mi nefis ıspanaklı tavuk…

İlk önce 3 yemek kaşığı zeytinyağını tavada kızdırıp 2 sarımsak, 1 kuru soğan ve 300 gram doğranmış ıspanağı soteleyin. Daha sonra bir çay kaşığı tuz ve 1 paket krema ekleyin. Ardından 3 tane  tavuk göğsünü ikiye ayırıp inceltin.

Üzerine hazırladığınız harçtan döküp güzelce sarın ve kürdan batırıp fırın tepsisine dizin. İç harcının dibinde kalan suyu ve 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peynirini serpiştirip 200 derecelik fırında yarım saat pişirin.

Afiyet olsun…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir