Sarı karpuzun faydaları nelerdir? Tam bir şifa deposu olan sarı karpuz hakkında merak edilenler

Yüzyıllar önce tüketilen sarı karpuzun unutulmaya yüz tutmuş o eşsiz lezzeti Burdur’da tekrardan yetiştirilmeye başlandı. Şifa deposu olan sarı karpuzu önceden bilmeyenler bozuk olduğunu sanıyor. Ancak uzmanlar sarı karpuzun mucize besinler arasında ilk beşte yer aldığını söylüyor. Peki Sarı karpuzun faydaları nelerdir? Tam bir şifa deposu olan sarı karpuz hakkında merak edilenler…

Yaz aylarında serinlemek için tüketilen kırmızı karpuzun aslında yüzyıllar önce Anadolu topraklarında sarısı da üretilirdi. Kelek gibi görünen bu karpuz çeşidi hem iyi bir lif kaynağıdır ve hem de birçok rahatsızlığa da iyi geldiği bilinir. Son 10 yıldır üretimine yeniden başlanılan sarı karpuz, tam bir şifa deposudur. Lezzet olarak kırmızı karpuzla aynı olan sarı karpuz, bilinmediği için çok fazla tercih edilmez. Ancak uzmanlar güçlü bir A vitamini olduğundan tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Dış yüzeyi olarak aynı olan fakat kesilince rengi ortaya çıkar. İçerdiği sıvı kırmızı karpuza göre daha fazladır. Renginden dolayı tropik meyve zannedilir. Vücudun özellikle üreme sistemlerini yenileyen sarı karpuz, eski çağlarda tansiyonu dengelemek için tüketilirdi. Yaz meyvelerinden biri olan sarı karpuzun tadı bal gibidir. Çin’de halen seri olarak üretilir. Anadolu topraklarında unutulsa da Asyalıların vazgeçmediği bir lezzettir. Asya ülkelerinde misafirlere sarı karpuz ikram etmek onlara değer verdiğini gösterir. 

SARI KARPUZUN FAYDALARI NELERDİR?

BÖBREK TAŞINI DÜŞÜRMEDE YARDIMCI OLUR

Aç karna tüketildiğinde sıvı oranı azalmış böbreklerin daha iyi çalışmasında yardımcı olur. Aynı zamanda idrar yoluyla ağrısız bir şekilde böbrekte oluşmuş kum ve taşın dökülmesini sağlar. İdrar söktürerek mesane torbasında idrar birikmesini önler. Böylece idrar yolu enfeksiyonlarının da oluşumunu engeller.

VÜCUDU MİKROPLARDAN ARINDIRIR

Vücutta dolaşan serbest radikaller; kan şekerinin oranını bozar. Aç karna tüketilen sarı karpuz bu radikallerin emilimini hızlandırarak kan şekerini dengede tutar. Bu sayede tansiyon hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. 

GÖZ SAĞLIĞI

Göz sağlığı için faydalı olan A vitamini bakımından zengin olan sarı karpuz özellikle katarak hastalığının yaşanmasını engeller. Göz içerisindeki vitamin ve sıvı oranını çoğaltarak görme oranını artırır. Göz içi iltihap birikmesinin önüne geçer. 

VİTAMİN DEPOSU

Kalsiyum, potasyum, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olan sarı kapuz, düşük kaloriye sahip olduğundan kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde yer almaya başladı. Vücudun işleyişini güçlendirir. Sıvı bakımından da zengin olduğundan vücut için sinir sistemlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

BAĞIRSAK KANSERİNİ ÖNLER

İçerdiği lif ve posa yapısından kaynaklı bağırsak florasının sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kabukları ve çekirdeğinden yapılan çay da bağırsak kanserini önler. Bağırsakların fonksiyonlarını artırarak kabızlık gibi sindirim sorunlarını ortadan kaldırır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir