Psikoz nedir ve belirtileri nelerdir? Psikoz tedavisi var mıdır ve kimlerde görülür?

Şizofreni ve bipolar bozukluğunun başlangıcı olan psikozun ne olduğunu biliyor musunuz? Özellikle ergenlik ve gençlik yıllarındaki iki cinsiyetinde yaşama ihtimali olduğu bu semptom hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Hastanın yaşamsal faktörlerinin gerçekliğini azalması gibi belirtilerle ortaya çıkar. Peki Psikoz nedir ve belirtileri nelerdir? Psikoz tedavisi var mıdır ve kimlerde görülür?

Başlı başına bir hastalık olmayan psikoz, semptom olarak görülür. Günümüzde yaygın olarak görülen psikoz hastası, gerçek hayattan uzak olay ve durumlara inanmasıdır. Erken teşhis edildiğinde tedavisi kolaylaşır. Ancak bazı hastalar erken belirti göstermediğinden şizofreni veya bipolar bozukluğuna döner. Kadınlara oranlar erkeklerde daha sık rastlanır. 15-30 yaş arasında görülme olasılığı yüksektir. Belirtiler hafif düzeydeki şizorfrenle aynıdır. Altta yatan hiçbir neden olmadan birinde görülme olasılığı ancak genetiksel bozukluğa bağlıdır. Kişi olay ve durumlar karşısında gerçekmiş gibi halisünasyonlar görür. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bu semptom 51 milyon fazla insanda görülür. İlerlemesi çevresel faktörlere bağlıdır. Hasta gerçek dünyada herhangi bir zaman dilinde tanıdığı birini hayal dünyasına ekleyerek yeni bir yaşam sürdüğünü düşünür. 

PSİKOZUN NEDENLERİ NELERDİR?

Bilimde halen tam olarak neyden kaynaklı yaşandığı bilinmez. Bazı hastalıklar psikozun yaşanmasına zemin hazırlar. Özellikle bu bakımdan kronik uyku bozukluğu hastalığın ortaya çıkmasında neden olur. Beyindeki sinir hücrelerinin tamamen çökmesi, kişinin ağır bir travma yaşaması, ya da depresyon ve stres gibi ruhsal durumlarla başa çıkamaması sonucu da psikozun yaşanma olasılığı artar. Kişinin kendine karşı güvensizliğinin yanı sıra, nörolojik hastalıklar yani; parkinson, beyin tümörü ve demans da hastalığın yaşanmasında zemin hazırlar.

PSİKOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Kaygı, şüphe, algısal bozukluk ve sürekli yorgun uykusuz olma halleri psikozun hafif belirtileridir.

– Hem görsel hem işitsel halisünasyonlar, 

– Şiddetli sanrılar

– Başkaları tarafından kontrol edildiğini düşünme

– Akılda bulanıklık

– Tüm bilgilerini karıştırma

– Dengesiz konuşma

– Aniden sessizleşme

– Fısıltılı konuşmalar

– Çevresinde en çok sevilen kişilere karşı kıskançlık

– Olaylar karşısında tepkisizlik

– Konsantrasyon zorluğu 

– Ve atak geçirme psikozun şiddetli belirtileridir.

PSİKOZ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Ataklarla beraber kişi hemen gözetim altına alınarak sakinleştirilmeye çalışılır. Uzman doktor psikozun seviyesini belirlemek için hastayı bir gün boyunca gözetler. Rahatsızlık Antipsikotik ilaçlarla tedavi edilebilir. Bununla beraber kişi belli bir süre doktor kontrolü için hastaneye yatırılır. Bu süre içerisinde psikiyatrist desteği ile gördüğü işitiği şeylerin gerçek olmadığı aklının ona bir oyun oynadığına bununla başa çıkabileceğine yönelik tedavi edilir. Şizofren hastaları gibi uzun sürmez ancak nüksetme olasılığı yüzde 70’tir. Bu yüzden hastadan ziyade çevresindeki insanların daha dikkatli olması gerekir. hastalık her bir dönemde daha şiddetli yaşanabilir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir