Akciğer lekesinin belirtileri nelerdir? Akciğer lekesi öldürür mü?

Ölümle bile sonuçlanabilen akciğer lekelenmesinin nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz? Kanlı öksürme gibi belirtilerle kendini gösteren akciğer lekelenmesi hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Peki akciğer lekesi belirtileri nelerdir? Akciğer lekesi öldürür mü? Haberin detayında bu hastalığa yakalanmamak için uzman önerisi olan kür tarifi ile birlikte akciğer lekelenmesine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Vücutta göğüs kısmının hem sağında hem de solunda bulunan akciğer, solunum sisteminin temel organıdır. Akciğer kanı temizleyen ve nefes alış verişini sağlar. Solunum alışverişini sağlayan akciğer vücut için temel bir taştır. Solunum sırasında vücuda giren oksijen burada birikerek kana karışır. Damarlar aracılığı ile de oksijen kana karışır. Vücut içerisindeki karbondioksit ise kan yolu ile akciğerdeki hava boşluklarından dışarı çıkarılır. Vücudun dengesini sağlayan akciğere kanın kirlenmesi ya da hava yolu ile buraya yerleşen enfeksiyonlu bakteriler büyük zarar verir. Tehlikeli olan akciğer hastalıklarından biri de akciğer lekesidir. Birçok nedenden dolayı ortaya çıkan akciğer lekesi gözle görülebilir bir hastalık çeşididir. Genellikle üst solumun yolu ile vücuda giren ve ciğerlere yerleşen mikroplar nedeniyle yaşanır. Tehlikeli olduğu durum ise kanser veya mantar gibi rahatsızlıkların belirtisi de olabilir. Yaygın görülen bu rahatsızlık için öncelikle röntgen ve tomografi çekilmelidir. Uzman bu süreçten sonra leke tespit ettiğinde detaylı tetkiklerle ciddi olup olmadığına dair araştırma yapar. 

AKCİĞERDE LEKE OLUŞMA NEDENLERİ

En yaygın neden üst solunum enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyon virüsleri akciğer zarında iltihaplanmaya neden olur. 

Hamartomlar lipomlar ve kapsüller içerisinde büyüyen yağ hücreleridir. Bunlar bazı besinlerden dolayı ortaya çıkar. Kanserli olmayan oluşumlar olmasına rağmen akciğerde ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Kanserli hücrelerin akciğer zarında birleşip tümör oluşturması da akciğer lekelenmesinin en tehlikeli boyutudur. Bu durum genellikle kafein, sigara ve bağışıklık sistemi çok zayıf olan kişilerde görülür. 

Zatürre ve bronşit gibi hastalıkların virüsleri de akciğerde lekelenmeye neden olur.

AKCİĞER LEKELENMESİ BELİRTİLERİ

Gece başlayan ve kesilmeyen öksürme 

Nefes alıp verirken çıkan hırıltı sesi

Yutkunma esnasında zorlanma 

Boyunun alt kısmında şişlik

İştahsızlık ve kilo kaybı

Vücut hareketlerinde kısıtlanma kas yorgunluğu ve hareket ederken zorlanma

Geçmeyen grip ve boğaz ağrısı

Tükürürken kan çıkması

AKCİĞER LEKELENMESİ TEDAVİSİ

Kanserli olan lekelenmeler ciddi boyutlara ulaşmadan engellenmesi için erken tedavi önemlidir. İyi huylu akciğer lekelenmesinde bile erken tedaviye başlanılmadığında kalıcı hasarlar meydana gelir. Enfeksiyondan kaynaklanan lekelenmelere uzmanlar genellikle antibiyotik tedavisi uygular. 

PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN AKCİĞERİ TEMİZLEYEN KÜR

8 adet keçiboynuzu

3 su bardağı su

Keçiboynuzlarını iyice yıkayınız. Daha sonra ufak parçalara bölünüz. Bir tencereye su ile beraber keçiboynuzlarını ekleyip 10 dakika kaynatınız. Daha sonra soğumaya bırakınız. Soğuyan suyu süzüp sabah akşam birer bardak tüketiniz. Etkili olması için bir ay üst üste uygulanmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir