Norovirüs nedir ve hangi hastalıklara neden olur? Norovirüsü enfeksiyonuna dair bilinmeyenler…

Sürekli ishal iseniz ve kusma hissine sahipseniz dikkat bu virüsü kapmış olabilirsiniz. Son zamanlarda artan norovirüsü kişinin adeta yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Peki Norovirüs nedir ve hangi hastalıklara neden olur? Norovirüsü enfeksiyonuna dair bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Haftalarca kişinin hasta olmasına neden olan norovirüsü hakkında merak edilenler haberin detayında…

İngiltere’de ortaya çıkıp tüm Avrupa’ya yayılan norovirüsü kişiden kişiye bulaşma riski vardır. Bu nedenle de hızla yayılmaktadır. Virüs mide ve bağırsaklara tutunarak artar. Organların işlevini bozarak ciddi sorunlara neden olur. Virüs yerleştikten sonra bir kaç güne kendini gösterir. Hastalık erken tedavi edildiğinde bir haftaya düzelir. Ancak geç teşhiste sindirim ve metabolizma ciddi hasar alır. Salgın ortak alanlarda artar. Ağız yolu ile bulaşarak mide ya da bağırsaklara yerleşir. İleri dönemlerde kronik bağırsak hastalıklarına sebebiyet verir. Hastalığın  şiddeti kişinin bağışıklığına bağlı da gelişir. Bağışıklığı düşük olan kişilerde hastalık daha çabuk ilerler. 

DENİZ ÜRÜNLERİ VE DONDURULMUŞ GIDALARA DİKKAT!

Virüs soğuğa dayanıklı olduğundan deniz ürünleri ya da dondurulmuş gıdalarda etkinliğini korur. Yapılan araştırmalarda özellikle Avrupa da deniz ürünleri ve donmuş gıdalardan kaynaklı virüsün artığı tespit edilmiştir. Ayrıca uzmanlar sebze ve meyvelerin sirkeli suda iyice yıkaması gerektiğini çeşme suları yerine hazır suların tüketilmesini öneriyor. Çok az miktarda bile virüs vücuda yerleştiği anda çoğalma riski vardır.

NOROVİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

2 günde kuluçka dönemi biten virüs bulantı, kusma, ishal, yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı gibi gribal enfeksiyona benzer belirtiler gösterir. Yaşlılarda, bağışıklığı zayıf olanlarda ve çocuklar arasında hızla yayılır. Zamanla vücudun direnci düşer. Ayrıca vücut hızla sıvı kilo kaybına uğrar. Zamanına müdahale edilmediğinde kalp, şeker ve kronik böbrek yetmezliği gibi hastalıklara zemin hazırlar. Hastanın vücudundaki sıvının yanı sıra tuz kaybı da yaşanır. Azalan tuz miktarı tiroidlerin işlevselliğini bozar. Hastalığın nen yaygın belirtisi ishaldir.

NOROVİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ NEDİR? NOROVİRÜSÜNDEN NASIL KORUNUR?

Antibiyotik tedavi uygulanır. Kişinin bağışıklığı virüse karşı güçlendirilir. Özellikle antioksidan besinler bu dönemde sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilir. İshal ve kusma durumları damar yolu ile sıvı verilerek şiddetleri azaltılır.

Kişisel bakım düzenli yapılmalıdır.

Besinler tüketilmeden bolca yıkanmalıdır.

Toplu alanlarda gerekmedikçe yemek yenilmemelidir.

Dışarıdan gelir gelmez eller iyice dezenfekte edilmelidir.

Sürekli sıvı ve bol bol C vitamini tüketilmelidir.

Her gün çamaşır suyu ile toplu alanlar temizlenmelidir.

Hastalığa yakalanmış kişi ile tedavi bitmeyene kadar temas edilmemelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir