Normal doğum sancısı nasıl anlaşılır? Yalancı sancı ile gerçek sancı arasındaki farklar

Bebeğinize kavuşmaya günler, belkide saatler kala göreceğiniz işaretlerle doğumun yaklaşıp yaklaşmadığını anlayabilirsiniz. Doğum zamanının yaklaştığı son üç ayda ortaya çıkan yalancı sancılar ile gerçek doğum sancıları arasındaki farklarını sizler için mercek altına aldık. Doğum sancısı neye benzer? Doğum belirtileri neler? Doğumun yaklaştığını gösteren işaretler neler? İşte sıklıkla karıştırılan yalancı sancılar ile gerçek doğum sancıları özellikleri…

Anne ve baba adaylarının bebeklerinin olacağını öğrendiği ilk andaki hissiyatını tarif etmek hiçbir zaman mümkün değildir. Her iki taraf içinde oldukça duygusal ve zorlu bir dönem olan hamilelikte, değişen hormon değişimlerinden dolayı anne adayı gün içerisinde farklı hissiyata bürünebilir. Bir anda nedensiz bir şekilde mutlu olurlarken, bilinmeyen bir sebepten dolayı bunalıma girip üzüntü içerisinde olabilirler. Ruhsal farklılıkların haricinde bedensel olarak yaşayacakları belirtilerde ilk aylardan sonra sancı görülmeye başlanır. Doğum vaktinin yaklaştığı aralıklarda daha sancılı ve sık görülen sancılar, anne adaylarını zora sokan bir durum olabilmekle beraber ailenin en minik üyesinin de gelme ihtimaline karşılık herkesi heyecanlandırabiliyor. 9 aylık bir bekleyişten sonra beklenen günün çatmış olma ihtimaline karşılık gelen sancıların doğacak olan bebeğin habercisi mi olup olmayacağını yoksa yalancı sancı denen durumun işareti mi olduğunu anlamak gerekir. Peki doğum sancısı neye benzer? Doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır? Doğum sancısı nasıl anlaşılır? Normal doğum sancısı kaçıncı haftada başlar? Normal doğum ile yalancı doğum arasındaki farklar neler?İşte doğum sancısıyla ilgili bilinmesi gerekenler…

DOĞUM SANCISI NASIL ANLAŞILIR? DOĞUM SANCISI KAÇINCI HAFTADA BAŞLAR?

Her anne adayında aynı olmamakla beraber görülen sancı sızlamaları diğerlerinden farklıdır. Günlük hayat içerisinde görülebilen bel ve sırt ağrılarından belirgin olarak fark edilebilecek sancının hangi tarafta hissedildiği önemli bir detaydır. Sancının üst karın bölgesinde görülmesi daha hafif iken alt karında görülen sancılar daha şiddetli ve ağrılıdır.

Doktorun hesaplamalarına göre belirlenen tarihten yaklaşık 4 hafta önce gelmeye başlayan doğum sancıları ile bebek yavaştan aşağı inmeye başlar. Rahimde kasılmaların olması 10-15 dakikalık sürelerle gerçekleşmesi ile doğumun yaklaştığı ön görülebilir.

DOĞUM SANCISI NEYE BENZER? ADET SANCISI İLE DOĞUM SANCISI AYNI MI?

Her ay başında kadınlarda görülen adet kanamasının ilk günleri oldukça şiddetli ağrı ve kramplarla geçmesi doğum anında görülen sancıyla benzetilmektedir. Her ikisi de rahimde gerçekleşen bir durum olduğundan dolayı her ne kadar benzetilseler de kimileri bu durumu desteklerken kimileri doğum kasılmalarının bambaşka bir durum olduğu öne sürülüyor.

NORMAL DOĞUM BELİRTİLERİ NELER? DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN İŞARETLER

Nişan gelmesi; Vajinadan kanlı bir sıvının gelmesi olarak tanımlanan nişan gelmesi, doğumun ilk evrelerinde görülen bir olaydır. Doğum gerçekleşmeden 2 veya 3 gün önce beliren nişan kanaması; düzenli ağrıların görülmesi veya suyun gelmesi ile netleşir.

Suyun gelmesi; Bebeğin içinde bulunduğu su kesesinin yırtılarak hasar görmesi ile suyun boşalmasının gerçekleştiği durum en yaygın doğum belirtilerinden biridir. Genellikle akıntı ile karıştırılsa da ikisini ayırt etmek son derece önemlidir.

Şiddetli kasılmalar; 5 dakikada bir şiddetle görülen rahim kasılmaları doğumun yaklaştığının belirtileri olabilir.

YALANCI SANCI NEDİR? YALANCI DOĞUM SANCISI BELİRTİLERİ

Tıp literatüründe ”Braxton Hicks kontraksiyonlar” olarak tanımlanan yalancı doğum sancıları, hamileliğin son zamanlarında görülen ve gerçek doğum sancısı ile karıştırılan bir durumdur. Hamileliğin üçüncü trimester’ında yani son üç ayında ortaya çıkan bu sancılar, anne adaylarının doğum zamanının geldiğinin düşünmeleri gerekçesiyle telaşlanmalarına neden olabilmektedir. Gerçek doğum sancısı ile yalancı doğum arasındaki temel farklar…

”DOĞUMUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN BELİRTİLER”haberini okumak için

YALANCI SANCI İLE GERÇEK SANCI ARASINDAKİ FARKLAR

Anne adayına bir anda gelen sancılar yalancıdır. Aşama aşama olarak gelen sancılar ise gerçektir.

Şiddeti giderek artmayan sancılar yalancıdır. Başlangıçta hafif olup gittikçe artan sancılar ise gerçektir.

Hamile kadının pozisyon değiştirmesi ve hareket etmesiyle düzelebilen sancı yalancıdır. Ne yapılırsa yapılsın dinmek bilmeyen sancılar ise gerçektir.

Görülen sancısının herhangi bir süresi olmayan yalancıdır. Fakat 30- 60 sn. arasında görülen sancılar gerçektir.

Rahimde yumuşama ve açılma olmuyorsa yalancı, oluyorsa da gerçektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir