Epidural (normal) doğum nedir? Ağrısız doğum nasıl yapılır?

Doğum kaygısı ve endişesiyle karşı karşıya olan anne adaylarının içini rahatlatan epidural, son zamanların oldukça popüler doğum yöntemidir. Anen adaylarının doğuma karşı ön yargısını kıran epidural (normal) doğum nedir? Epidural doğum yöntemi nasıl gerçekleşir? Epidural doğumun avantajları ve riskleri neler? İşte epidural doğum hakkında bilinmesi gerekenler…

Doğum vakti yaklaştıkça kaygısı artan anne adayların bazıları her ne kadar bebekleri için en sağlıklı yöntemi uygulamak istese de çevresindekilerin acı tecrübelerini duyup onlardan etkilenebiliyor. Kaygı ve korkuları nedeniyle normal doğumdan vazgeçip sezaryen isteyen anne adayları, sezaryen sonrası çekecekleri dikiş ağrılarını bilseler normal doğuma karşı bu kadar ön yargılı olmazlar. Eğer anne adayında ya da bebekte bir sağlık problemi yoksa uzmanların üstüne basa basa tavsiye ettiği en sağlıklı ve doğal yöntem normal doğumdur. Bu önerilere rağmen normal doğum kaygısı devam eden anne adayları için popüler bir yöntem daha var! Normal doğum ile sezaryen doğumun birleşiminden oluşan epidural yöntemin uygulanmasıyla pek çok anne adayı kaygısı daha az bir şekilde doğuma giriyor. Peki ağrısız doğum (Epidural) nasıl olur?

Epidural yöntemin sezaryen doğum yönteminden farkı sezaryende uygulanan genel anestezi yerine bölge anestezisi tercih edilir. Tıpkı normal doğumda olduğu gibi yine bebek normal bir şekilde yani karındaki kesiden çıkartılmadan dünyaya getirilir. Epidural yöntemin tercih edilmesiyle anne adayı dokunmayı ve baskıyı hisseder ancak ağrıyı yaşamaz.

EPİDURAL (NORMAL) DOĞUM YÖNTEMİ NEDİR? EPİDURAL DOĞUMUN FAYDALARI NELER?

Doğum yapacak olan anne adayının ağrı eşiği düşükse ya da kendisini doğuma hazır hissetmiyorsa epidural yöntemin tercih edilmesiyle doğum gerçekleştirilebilir. Epidural tercih edilse bile hiçbir şey olmamış gibi doğumhaneden çıkması beklenilemez. Elbette biraz hissedecek, hissedecek ki ıkınmayla beraber bebek daha kolay çıksın. Anne adayının belinden özel bir iğne yapılır ve omuriliğe yerleştirilen kateterden anestezik madde verilir. Bu sayede belden aşağısı uyuşacak ve ağrı hissedilemeyecek hale gelecektir.

EPİDURAL DOĞUM NASIL YAPILIR?

Doğum anı şiddeti kasılmalarla beraber bebeğin kanalda ilerleyip dışarı çıkar. 3 aşamada gerçekleşen doğumdaki evreler; açılma, bebeğin çıkışı ve halas yeni plasentanın çıkışıdır. Hipnoz, akupunktur, aromaterapi, nefes alıştırmaları gibi çeşitli yöntemler doğum sancısını azaltmak için tercih edilebilse de en etkilisi epiduraldir.

EPİDURAL (PRENSES DOĞUM)’UN FAYDALARI VE RİSKLERİ NELER?

– Anne adayı şuuru yerindeyken bebeğinin dünyaya geliş mucizesine an ve an tanık olabilecek.

– Bazı nedenlerden dolayı normal doğum yapamayan anne adayları sezaryen yapsa bile bebeğini doğar doğmaz görebilecek.

– Ağrısız bir şekilde doğum yapma imkanı sunar.

– Kilosu aşırı olan kadınlar için zor bir şekilde gerçekleştirilir.

– İhtimali az da olsa cilt enfeksiyonu görülebilir.

– Epidurali tercih eden kadınların en yaygın karşılaştıkları sorun tansiyon düşüklüğüdür.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir