Nefis höşmerim tatlısı tarifi

Balıkesir yöresine ait olduğu bilinen ancak Çanakale ve Yozgat’ta da çok fazla yapılan Höşmerim tatlısı, ilk bakışta helva gibi görünse de içerisinde yer alan peynir mayası sayesinde adeta damaklarda iz bırakıyor. Yapımı biraz zahmetli olan höşmerim tatlısını evde denemek isteyenler için enfes tarifimiz yazımızda.

Peynir helvası olarak adlandırılan Höşmerim tatlısı, Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde geçtikten sonra Balıkesir’le özdeşleşti. Yapımı oldukça basit ve enfes bir lezzete sahip olan bu tatlı peynirle yapılıyor. Yurdumuzun zengin lezzetlerinden bir tanesi olan bu tatlının asıl ismi Hoşmelim’dir. Zamanla bu cümle törpülenerek höşmerim haline bürünmüştür. Orta Asya’dan gelen ve ilk olarak Anadolu Yörükleri tarafından yapıldığı bilinen Hoşmerim aynı zamanda Havran ilçesinin simgesidir.Yaz mevsiminde dondurmayla servis edilen höşmerim tatlısının yi yapıldığını lastik gibi uzamasından anlayabilirsiniz. Peki evde höşmerim tatlısı nasıl yapılır?

HÖŞMERİM TATLISI TARİFİ:

MALZEMELER

1 litre sür
Yarım tatlı kaşığı peynir mayası
1 su bardağı irmik
3 su bardağı toz şeker
1 adet yumurta sarısı

Servisi için;

1 çay kaşığı toz tarçın

YAPILIŞI

Toz şeker ve irmiği derin bir kabın içerisinde iyice karıştırın. Daha sonra pastörize olmayan tamamen doğal sütü elinizi yakmayacak, ılık bir şekilde peynir mayasıyla beraber 10 dakika bekletin.

İrmikli karışımı içerisine yumurtanın sarısını da ilave ederek ocağa alın.

Kısık ateşte dibini tutmaması için sürekli karıştırarak sütlü karışımı içerisine ilave edin.

Koyulaşan tatlıyı sıcak bir şekilde arzunuza göre çam fıstığı ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir