Mısırın faydaları nelerdir? Patlamış mısır faydalı mı? Haşlanmış mısırın suyu içilir mi?

Enerji veren ve lif bakımından zengin olduğundan metabolizmayı düzenleyen mısır hakkında her şeyi sizler için araştırdık. Peki mısırın faydaları nelerdir? Patlamış mısır faydalı mı? Haşlanmış mısırın suyu içilir mi? Haşlanmış mısırına her sokakta rastlamak mümkündür. Özellikle Asya ülkelerinden biri olan Güney Kore’de bol tüketilen mısırın sadece haşlanması yenmez aynı zamanda haşlamadan elde edilen suyu da içerler.

Haşlanmış, patlamış ve baharatlı olarak kullanılan mısır, salata, yemek ve çerez olarak tüketilir. Meksika ve Orta Amerika’da yetişen zamanla tüm dünyaya yayılan mısır sadece yiyecek olarak değil aynı zamanda cilt bakımında ya da tıbbı tedavide kullanılır. Anadolu’ya gelen mısır ise kurutulup ufalandıktan sonra un olarak da üretime başlandı. Sadece mısır değil etrafındaki bitki ve sapları da insan sağlığına faydası vardır. Lisin ve triptofan gibi maddeler protein etkisi yapar. Ayrıca içeriğinde lif ve aminoasit gibi insan sağlığına destek veren vitamin ve mineraller vardır. Ülkemizde şuan en çok Karadeniz ülkesinde yetiştirilip tüketilen mısırın yağı da çıkartılarak kullanılır. Bilim liteatüründe Angiosperms olarak bilinen mısırın tüm dünyaya nasıl yayıldığı tam olarak bilinmez. Ancak bununla ilgili ciddi araştırmalar var. Bazı bilim insanları mısırın en saf halinin neredeyse olmadığını vurguluyor. Sulu ve nemli bir toprak ihtiyacı olan mısır güçlü lif bakımından sindirim hastalıkları için inanılmaz faydası vardır. 

PATLAMIŞ MISIR FAYDALI MIDIR?

Film izlerken çoğu insanın vazgeçilmezi haline gelen patlamış mısır hakkında birçok yanlış bilgi vardır. Yağ ve tuzda patlatılarak elde edilen bu besin aslında zeytinyağı ve az miktarda tuzla yapıldığında faydalı olur. Bu yüzden bazı uzmanlar faydalı olduğunu savunur. İçeriğindeki bol miktarda lif sayesinde sindirim hastalıklarına fayda sağlar. Aynı zamanda kan şekerini dengelediği uzmanlar tarafından halen savunuluyor. Zeytinyağı ile patlatıldığından omega-3 yağ asidi bakımından zengin olur. Bu da kalp ve damar hastalıklarını önler. Kabızlık için oldukça doğa bir ilaçtır. 

HAŞLANMIŞ MISIR SUYU İÇİLİR Mİ?

Güney Kore insanının sağlıklı olduğu hemen hemen herkes tarafından biliniyor. Abur cubur tüketiminde en alt sıralarda yer alan Koreliler bu ihtiyaçlarını doğal yollarla gideriyorlar. Bunlardan biride mısırdır. Kahvaltıdan önce mısır tanelerini kaynatıp bir bardak olarak hem suyu hem taneleri tüketen Koreliler, metabolizmayı hızlandırdığı yönünde açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda mısır haşlaması suyu, sindirim sistemini temizler. Bağırsak parazitlerini azaltır. Mide asidini dengeleyerek, ülser ve reflü gibi hastalıkları önler. 

MISIRIN FAYDALARI NELERDİR?

Karaciğer vücuttaki tüm yağları toplayıp atmaya yarayan organdır. Aynı zamanda bu organ kolesterol seviyesinde de etkilidir. Karaciğerin çalışmaması durumunda yağların vücuttan atılmaması kötü kolesterol seviyesinin yükselmesine zemin hazırlar. Bu da çok ciddi kalp ve damar hastalıklarına neden olur. Mısır içerdiği doymamış yağ sayesinde bu yağ oranını dengeleyerek kötü kolesterolün yükselmesini engeller.

Bir bardak mısırın içerisinde yaklaşık 30 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Bu karbonhidrat vücudun ihtiyacı olan enerjinin yüzde 80’ini karşılar. Aynı zamanda karbonhidrat beyin ve sinir hücreleri için oldukça etkilidir. Uzmanlar spor yapanlar için performanslarını artırmak amaçlı günde bir tane haşlanmış mısır tüketimini öneriyor.

Demir eksikliği kansızlığa neden olur. Aynı zamanda B12 ve folik asit gibi maddelerin eksikliği de zamanda kansızlık yani ameni gibi ciddi hastalığa sebebiyet verir. B12 bakımından zengin olan mısır kandaki hücreleri yenileyerek kansızlığın yaşanma riskini azaltır.

İçerdiği çözünebilir lifler sayesinde sindirimi kolaylaştıran mısır yaşam kalitesini etkileyen kabızlık gibi hastalıkların yaşanma oranını düşürür. Bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını destekleyen mısır, iltihap bağırsak sendromunu önler. Uzmanlar bağırsakları hızlı çalışan kişilerin mısır tüketirken daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.

Göz sağlığı için en etkili maddeler beta-karoten ve A vitaminidir. Bunlar sayesinde korneada herhangi bir incelme ya da deforme meydana gelmez. Ancak bazı nedenlerden ötürü azalan bu iki madde sonucunda ciddi göz hastalıkları yaşanır. Bu iki madde bakımından doğa da en zengin besinler arasında yer alan mısır düzenli tüketildiğinde bu gibi durumların yaşanma riskini düşürür.

Yapılan araştırmalara göre mısır vücutta gezen serbest radikalli hücrelerin oranını azaltır. Bu etkisi sayesinde DNA’nın yapısını korur. Böylece tümörlü hücrelerinde oluşma olasılığını düşürerek kanseri önler. Meme ve karaciğeri gibi kanserlerde oldukça etkilidir.

Beyin hücrelerinin sağlığı için faydalı olan timin bakımından da zengin olan mısır, güçlü bir hafıza ile ileri yaşlarda yaşanma ihtimali olan alzheimer gibi hastalıkların yaşanma riskini azaltır.

Kilo vermede yardımcı olduğu kadar kilo almada da fayda sağlayan mısırı diyetisyenler önermeden tüketilmesi uygun olmaz. Çünkü her insanın metabolizma yaşı oldukça farklıdır. 

MISIR ALERJİSİ VAR MIDIR?

İçeriğinden fazla fruktoz içeren mısır alerjiye neden olabilir. Vücuttaki protein maddelerin fazla üretilmesi karşısında bağışıklık sisteminde antikor üretmesi alerjinin yaşanmasını sağlar. Genellikle migren, egzama, bulantı, kusma ve kurdeşen gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu yüzden uzmanlar özellikle hamile kadınların tüketmeden bir doktora başvurması gerektiğini söylüyor. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir