Mers virüsü nedir? Mers virüsünün belirtileri nelerdir? Mers virüsü nasıl bulaşır?

Son günlerde çoğalan corona virüslerden biri olan Mers hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Orta Doğu ülkelerinde ortaya çıkan ve ölümcül sonuçlara neden olan Mers virüsünün develerden insanlara insanlardan insanlara yayıldığı tespit edildi. Genellikle Sars ile karıştırılır ancak bu virüsün hücresel etkisi farklıdır. Peki Mers virüsü nedir? Mers virüsünün belirtileri nelerdir? Mers virüsü nasıl bulaşır?

2003 yılında Mers-CroV virüsü Orta Doğu ülkelerinde aniden ortaya çıktı. Mers virüsü araştırmalar sonucu Corona virüslerinden biri olduğu tespit edildi. Corona virüsü grip, nezle ve akut solunum yolları hastalıklarına neden olan virüslerin genel adıdır. Asya ülkelerinde bu virüs Sars çeşidiyle görülür. Türkiye’de ise pnömoni yani zatürreye neden olan virüs vardır. Bu virüsler temel etkenlerine bağlı aynı belirtilerle ilerlese bile aynı şiddeti göstermez. Çünkü grip ve nezle gibi hafif rahatsızlıklar olarak görülür atlatılabilir. Ancak Sars ve Mers bu virüs çeşitleri arasında en tehlikelisidir. Burun boşluklarına yerleşen virüs daha sonra solunum yollarına iner. Lübnan, Umman, Suudi Arabistan ve Suriye’de görülen virüs, uluslararası uçuşlar nedeniyle dünyaya yayıldı. Yapılan araştırmalarda deve ve keçilerde bulunan Mers virüsü insana bulaşır. Ancak insanda mutasyona uğrayan Mers virüsü etkenliğini artırarak akut solunum yolları hastalıklarına neden olur. Solunum iflasına neden olduğundan geri dönüşü olmayan sonuçlara ortaya çıkabilir. Seyahat virüsleri arasında yer alır. 

MERS VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR? MERS VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR?

Ortaya çıktığı yıllarda yapılan araştırmalara göre Mers virüsü hayvanlardan insanlara bulaşır. İnsandan insana ise hava ve temas yoluyla geçer. Örneğin; hapşırma, öksürme, tokalaşma gibi temas durumlar virüsün geçme olasılığını artırır. Hava ile solunuma yerleşme ihtimali olduğundan virüsün tespit edildiği kişilere eldivensiz ve maskesiz yaklaşılması uygun değildir. Ayrıca virüse bir kere maruz kalmış ancak tedavi görülen hastalara bile tamamen arındırılmadan dokunmak yasaktır. Bu yüzden uzmanlar özellikle Orta Doğu’da görüldüğünden bu ülkelere giden vatandaşların daha dikkatli olmasını vurguluyor. Mers virüsü bağışıklığı zayıf, çocuk, hamile ve yaşlılarda ölümle sonuçlanma olasılığını artırır. Uzmanlar yüzyıllardır bilindiği gibi sarımsak ve soğan gibi çok güçlü antioksidanların tüketiminin artırılması gerektiğini vurguluyor. Bunun yanı sıra yeşil besinler ve domatesinde bağışıklığı güçlendirerek virüslere karşı kalkan olacağı belirtildi. Sık sık vücut ve el dezenfekte edilmeli. 

MERS VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Karın kasların kasılma ve şiddetli kramplar 

– Balgamlı öksürük, boğaz şişliği, yutkunma zorluğu

– Nefes alırken sinüs yollarında ağrı ileri zamanlarda ise göğüs ağrısı

– Mide bulantısı, sıvı kusma ve ishal

– Aniden vücut ısısında yükselme gibi belirtilerle kendini gösterir. 

MERS VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Diğer corona virüsleri gibi mers virüsünün de her hangi bir tedavisi yoktur. Genellikle hastalar solunum cihazlarına bağlanılır. Antibiyotik ilaçlar verilir. Ancak ilerlemiş mers virüsünün geri dönüş mümkün değildir. Seyri yavaş olan mers virüsü için ise uzmanlar genellikle doğal antibiyotikler tüketilmesini önerir. 

MERS VİRÜSÜ TÜRKİYE’DE VAR MI?

2003 yılında Orta Doğu’ya seyahat eden bazı kişilerde görüldü. Özellikle Hac ve Umre ziyaretine giden kişilerde ortaya çıkması paniğe neden olmuştu. Adana, İstanbul ve Batman gibi şehirlerde yaşlı kişilerin rahatsızlanmasıyla virüs fark edilmişti. Ancak daha sonra yayılmadığı ve erken müdahale edildiği ortaya çıktı. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir