Anne sütüne en yakın süt hangisi? Anne sütü eksikliğinde bebeğe ne verilir?

İlk altı aylık dönemde bebek beslenmesinde çok önemli bir yeri olan anne sütünün eksikliği durumunda bu mucizeye eş değer olarak bilinen sütün hangisi olduğu günümüzde pek çok kez tartışma konusu olmuştur. Peki anne sütüne en yakın süt hangisi? Anne sütüne en yakın süt eşek sütü mü? Anne sütüne en yakın süt keçi sütü mü inek sütü mü?

Anne sütü yeni doğan bir bebeğin büyümesi ve gelişmesi için vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini bir arada bulundurduğundan dolayı uzmanlar, ilk 6 ay anne sütünün bebek için hayati bir öneme sahip olduğunu vurguluyor. Yenidoğan bebeklerin ilk altı aylık beslenmesinde önemli bir işlevi olan anne sütü, uzmanların açıklamalarına göre her bebeğin muhakkak alması gereken mucizevi bir nimettir. En az 1 yaşına kadar alınması gereken temel ana öğün olan anne sütünün yetersiz olduğu ya da tamamen kesildiği durumlarda çiçeği burnunda olan taze anneler yeni alternatiflere yönelmek isteyebilir. Bu gibi durumlarda yardım alınması gereken ilk kişi doktor olmalıdır. İçerisindeki protein benzerliği nedeniyle anne sütüne en yakın süt olarak bilinen keçi sütü, bu sebepten dolayı anne sütüne eş değer olarak bilinen mucize bir besindir. 

EŞEK SÜTÜ NEDİR? EŞEK SÜTÜNÜN BEBEKLERE FAYDALARI

Gün içerisinde ortalama 0.2 litre ile 0.3 litre arasında süt üreten dişi eşeklerden elde edilen bu süt, biyokimyasal bileşimi ve pH değeri bakımından anne sütüne neredeyse eştir. Günümüz piyasasında litresi 100 TL’den başlayan eşek sütü laktoz oranı yüksek olmasına rağmen A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, C vitamini ve E vitamini bakımından zengindir.

Ayrıca kalsiyum, potasyum, çinko ve fosfor bakımından da değerli olan eşek sütünde laktoz çok olduğu için daha yumuşak, şekerli bir tada sahiptir. Böylelikle de süt sevmeyen hatta ağzına süt almayan bebek ve çocuklar bile keçi sütünü severek içebilecek…

Eşek sütünün faydalarına baktığımızda çocuğun gelişim süreci üzerinde büyük bir rolü olduğu söylenebilir. Anne sütü eksikliği durumunda doğumdan sonraki 2. aydan sonra bebeğe verilebilen eşek sütü hem zihinsel hem de bedensel gelişimde etkilidir.

EŞEK SÜTÜ NASIL KULLANILIR?

Çiğ bir şekilde kesinlikle tüketilmemesi gereken eşek sütü çocuklarda günde 2 çay bardağı, yetişkinler de 1 su bardağı olarak içebilir. (Laktoz intoleransı olanlarda rahatsızlık oluşturabilir) Bu yüzden eşek sütünü tüketmeden önce doktora danışın.

ANNE SÜTÜNE EN YAKIN SÜT HANGİSİ? KEÇİ SÜTÜ MÜ EŞEK SÜTÜ MÜ?

Yapılan araştırmalara göre içilebilir tüm sütlerin anne sütüyle karşılaştırılmasıyla inek ve koyun sütüne göre keçi sütünün anne sütüne en yakın süt olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda C vitamini bakımından anne sütü ile birebir özellikler taşıyan bir başka sütün de keçi sütü olduğu bu sütün de, sindirim rahatsızlığına ve ülser gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

KEÇİ SÜTÜNÜN FAYDALARI NELER? KEÇİ SÜTÜ BEBEKLERE VERİLİR Mİ?

100 gram kadar bir anne sütünde kalsiyum miktarı 32, inek sütünde 119, keçi sütünde 134 mgdır. Laktozu fazla olarak yüksek protein değeri taşıyan keçi sütü, kıymetli besin ögelerini bulunduruyor. Yeni doğan döneminde anne sütü yetersizse, ihtiyaç duyacağı besin elementlerini keçi sütünden alınabilir.

Keçi sütünün faydaları:

Sindirimin kolay gerçekleşmesini sağlar.

Kemik ve diş gelişimine katkı sağlar.

Zengin B1 ve B2 vitamin içeriği ile vücudu rahatlatır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

İnek sütüne göre daha fazla kalsiyum, magnezyum ve vitamin bulundurur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir