Memede süt birikmesi nasıl geçer? Sütten şişen memeye ne yapılır? Göğüste hassasiyet ve acı

Emzirme dönemindeki annelerin göğüslerinde biriken sütleri nedeniyle oluşan ağrıların ortadan kalkması için yapabileceklerinizi sizler için sıraladık. Emziren annelerin göğsünde biriken süt için ne yapılır? Memede süt birikmesi nasıl geçer? Emziren annelerde göğüste hassasiyet ve acı neden olur? Emzirme döneminde en sık görülen meme problemleri ve çözümleri…

Ten tene temasın çok önemli olduğu anne ve bebek ilişkisindeki en önemli şeylerden birisi de emzirmedir. Bebeğin gelişimini tamamlayabilmesi ve sağlıklı beslenebilmesi için gerekli olan tek şeyin anne sütü olduğunu düşününce bu dönemde dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar vardır. Bunlar başta doğru emzirme pozisyonları, sütün kalitesini arttırma yöntemleri, emzirme sonrası memede sertlik ve ağrı gibi hassasiyetlerin oluşması gibi konulardır. Emziren annelerin bebeklerine süt verdikleri bu evrede en çok sıkıntı çektikleri durum memede ağrı, hassasiyet ve sütten dolayı oluşan şişliktir. Emzirme döneminde annelerin yaşadıkları problemler arasında memede süt birikmesine karşı neler yapılır? Sütten şişen memeye ne yapmak gerekir? Emziren annelerde memede sertlik ve şişlik neden olur? Emziren annelerde göğüs ağrısını geçiren yöntemler…

EMZİRME SONRASI MEMEDE AĞRI NEDEN OLUR? MEMEDE SERTLİK VE HASSASİYET…

Bebeği sütten kesmek için yavaş yavaş uygulanmaya çalışılan yöntemler sırasında görülebilecek ağrılarda anneler zorluk çekebilir. Emziren annelerde göğüste ağrı oluşmasının en temel nedeni sütün yeterince boşalmamasından kaynaklanmaktadır. Bu esnada sütü sağabilir veya pompa ile süt boşaltma yöntemleri uygulanabilir. Sıcak bir duş sayesinde büyük bir rahatlık sağlanabilir, göğüs bölgesine uygun masajlar uygulanabilir.

Böylelikle süt kanallarındaki tıkanıklıklar yavaşça gevşeyerek açılır. Emziren annelerde oluşan göğüs ağrılarını geçirmek için uygulayabileceğiniz soğuk kompresler ise ağrının hafiflemesini ve şişkinliğin gitmesine yardımcı olacaktır.

EMZİRME DÖNEMİNDE GÖRÜLEN MEME PROBLEMLERİ:

GÖĞÜSTE AĞRI: Bebeğin doğru emzirme pozisyonlarının etkili olduğu ağrısız emzirme döneminde memede ağrı görülmez. Eğer memede ağrı varsa bu bebeği yanlış bir şekilde emzirmekten kaynaklanıyor olabilir.

MEME UCU ÇATLAKLARI: Emzirme sırasında bebeğin annesinin memesindeki koyu kısmı tam olarak alamaması nedeniyle oluşabilecek çatlaklar, annelerin bu evredeki en acılı noktasıdır. Meme ucu çatlak ve yaralanmalarının enfeksiyona dönüşmemesi için kaynatılmış ılık su ile temizlik yapılmalıdır. Ardından anne sütü ile silinip doktor onaylı kremler kullanılabilir.

MEMEDE SÜT BİRİKMESİ VE ŞİŞLİK: Her iki memenin yeterince boşaltılmaması ile süt kanallarındaki sütler şişkinliği arttırabilir. Memede süt kalmamasına dikkat edin ziyan olmaması için muhakkak sağın.

MEME İLTİHABI (MASTİT): Memede oluşan acı, şişkinlik, hassasiyet ve ateş gibi durumlarda oluşabilen meme enfeksiyonları, emzirme döneminde oluşan yaygın problemlerdendir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir