Mangal kansere neden olur mu? Sağlıklı mangal yapmanın yolları neledir?

Kültürümüzün bir parçası olan mangalın aslında doğru şekillerde yapılmadığında ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu biliyor muydunuz? Peki sağlıklı mangal yapmanın yolları nelerdir? Mangal kansere neden olur mu? Sizler için yaz aylarının en keyifli aktivitesi olan mangalı sağlıklı yapmanın yollarını araştırdık. Haberin detayında mangala dair merak edilenleri bulabilirsiniz.

Uzmanlar, bahar aylarıyla beraber başlayan piknik sezonunun vazgeçilmezi olan mangal etkinliğinde yapılan hataların insan sağlığını olumsuz etkilediği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kömür, kanserojen maddeler içermektedir. Bu kanser yapıcı maddelerin, ateş ve duman ile birlikte, ızgaradaki yiyeceklere bulaşma ihtimali vardır. Fakat, kömür ateşinin kor şeklinde olması kanser riskini azaltır. Mangal yaparken önlem alınmadığında uzmanlar; kanser, bağışıklık sisteminde sorunlar, solunum yolu hastalıkları, vücuttaki sıvı oranın azalması ve kısırlık gibi ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğini vurguluyor.

MANGAL KANSERE NEDEN OLUR MU?

Yapılan araştırmalarda yüksek ateşte pişen besinler kansere neden olur. Polisiklik aromatik hidrokarbon kömürün ateşlenmesi ile ortaya çıkar. Bu madde pişen ete ya da sebzelere ateş yolu ile geçer. Ayrıca birden pişen et ya da sebzelerin içi çiğ kalır. Bu da et yiyen bakteri yani nekrotizan fasiit olarak adlandırılan virüsün ortaya çıkmasına neden olur. Yarı pişmiş sebzeler ise vitamin ve mineralleri kaybeder. Vücut sağlığını ciddi etkileyen bu iki durum hücrelerin mutasyona uğramasına sebebiyet verir. 

SAĞLIKLI MANGAL YAPMANIN YOLLARI NELERDİR?

Yüksek ateşte et pişirilmemelidir. Bu pişirme yöntemiyle etin içi pişmez ve bu da çiğ et yemenize neden olur. Ayrıca et yüksek ateşe atıldığında kanser riskine neden olan maddelerin ete bulaşma ihtimali artar. En ideal et pişirme yöntemi, kısık ateşte yavaş yavaş pişirmektir.

Etin ya da sebzenin pişeceği ızgarayı önceden yağlanması gerekir. Böylece et ve sebzeler yapışmadan kolayca pişer. 

Pişirilmek istenen etler daha küçük ya da daha ince kesilmelidir. Aksi halde etin içi pişmez ve et yiyen bakterinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu bakteride ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Mangal ateşini dezenfekte etmenin en iyi yolu soğandır. Mangal yaparken en önemli püf noktası mangalın temiz olmasıdır. Mangalı yaparken odun ateş kullanmak daha faydalıdır. Ateş kor olmadan önce et ızgaraya koyulmamalıdır.

Bir diğer dikkate alınması gereken durum, pişmiş etin temiz bir kaba koyulmasıdır. Pişmiş et ve pişmemiş etin aynı kapta olması pişmiş etteki bakterilerin pişmemiş ete geçmesine ve eti tüketen kişinin zehirlenmesine neden olur.

Genelde mangal yapan insanlar yağlı et seçer. Fakat bu durum mide kanseri riskini arttırır. Etten damlayan yağ ateşe düştüğünde kanser toksinlerine dönüşür. Tavuk mangalında bile tavuğun derisi alınarak ızgaraya koyulmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir