Kuşkonmaz nasıl pişirilir? Kuşkonmaz pişirmenin püf noktaları

Süpermarketlerde, pazarlarda Mart ayından sonra yerini alan kuşkonmaz inanılmaz faydalarıyla uzmanların mutlaka önerdiği besinler arasında. Çok fazla Türk mutfağında yer almayan kuşkonmaz, hakkında merak edilen tüm soruları sizler için araştırdık. Kuşkonmaz nasıl pişirilir? Kuşkonmaz pişirmenin püf noktaları nelerdir? Kuşkonmaz nasıl temizlenir? Kuşkonmaz kabuğu nasıl soyulur? öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Zambakgiller familyasından olan ve otsu ve odunsu gövdesi ile tanınan kuşkonmaz,  Akdeniz çevresinde 2000 yıllık geçmişi ile iyileştirici bitkilerden biridir. Özellikle kökleri ve meyveleri ile geçmişten günümüze tıpta kullanılan kuşkonmaz bitkisi, süs amaçlı olarak kuşkonmaz çiçeği adıyla evlerde bulunur. Mutfakta ise beyaza çalan yeşil etli gövdesi ile tüketilen kuşkonmaz, besleyici değerleri ile çorba, salata, zeytinyağlı yemek gibi birçok farklı şekilde sofralara gelir. A, B ve C vitaminleri açısından zengin olan kuşkonmaz, karaciğeri toksinlere karşı koruyucu olmasıyla uzmanların sık sık tüketilmesi konusunda önerdiği besinler arasında. 

Türkiye’de özellikle Trakya yöresinde tarla bitkisi olarak dikilir. Aşırı soğuklara dayanıklı yapısı ile kış mevsiminin soğuk geçtiği ve don olaylarının yaşandığı Doğu Anadolu çevresinde de dikilen sebze, yabanı olarak da doğada bulunur. İklim isteği açısından hassas olmamasına rağmen üretimi oldukça zahmetli olan kuşkonmaz ekimi, birkaç yıl süren profesyonel yöntemlere dayanır.

KUŞKONMAZ NASIL AYIKLANIR, NASIL TEMİZLENİR?

Bahar aylarında toplanan ve hem taze olarak hem de kurutularak kullanılan kuşkonmaz sebzesinin kökü, gövdesi ve tomurcukları farklı şekillerde değerlendirilir. Genellikle yemeklerde gövdesi kullanılan sebze, tomurcuklu kafa kısmından başlayarak kök kısmına doğru kalınlaşan bir formdadır. Üzerinde diken görünümünde tomurcukları vardır ve sebze iki farklı temizlenme sürecinden geçirilir.

İlk olarak üzerinde bulunan ve yaprak olarak da adlandırılan kuşkonmaz dikeni, sivri uçlu keskin bir bıçakla temizlenerek soyulmaya hazır hale getirilir.

Dip kısma doğru gittikçe sertleşerek odunsu bir nitelik kazanan sebzenin haşlandığında her yerinin aynı kıvamda yumuşaması için özellikle dip kısmı soyulma işlemine tabi tutulur. Sebzenin kalınlaşmaya başlayan yerleri orta kısımdan itibaren sebze soyacağı yardımıyla soyulur. Soyulduktan sonra yıkanarak haşlanmaya hazır hale getirilen sebzenin tepe kısımlarının ise alınması gerekmez.

KUŞKONMAZ PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

Eğer kuşkonmazı haşlayarak tüketecekseniz tencereye dik olarak koymalısınız. Çünkü sapı ile uçlarının pişme süresi aynı olmayacaktır. Hatta bir kavanoz içinde bile tencereye yerleştirebilirsiniz.

Kuşkonmazı bol tuzlu ve iyice kaynamış olan suya koyun ve 2-3 dakikadan fazla haşlanmalarına izin vermeyin.Ardından sudan çıkardığınız haşlanmış kuşkonmazları şoklama yöntemini kullanarak renklerini ve besin değerlerini korumasını sağlayın.

Diğer bir deyişle haşlanmış kuşkonmazları 2 dakika kadar soğuk ve buzlu suda bekletin. Artık yemeklerinizin yanında garnitür olarak haşlanmış kuşkonmazları servis edebilirsiniz.

FIRINDA KUŞKONMAZ YEMEĞİ TARİFİ:

MALZEMELER

15 adet kuşkonmaz
1/2 limon suyu
2 yemek kaşığı parmesan Peyniri
Zeytinyağı
Tuz, Karabiber

YAPILIŞI

Kuşkonmazları 210 derece fırında 10 dakika pişirin. Fırından çıkınca üzerine parmesan rendeleyip, 2 dakika daha fırına atın. Üzerlerine yarım limon suyu sıkın.

Afiyet olsun…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir