Kombucha çayı zayıflatır mı? Kilo verdiren kombu çayı nasıl yapılır?

Çinliler tarafından zayıflama amaçlı tüketilen Kombucha (Kombu) çayı ile 15 günde kilo verebilirsiniz. Sizde fit görünüme sahip olmak istiyor ve bölgesel zayıflamayı sağlamak istiyorsanız, yurtdışında ünlenen bu çayın etkisine bakabilirsiniz. Kombucha çayı ile nasıl zayıflanır? Ender Saraç’tan Kambu çayı tarifi…

Kilo verme konusunda etkili olduğu bilinen bitkisel çaylardan biri olan Kombucha özellikle de midesinden problemli olan kişilere çok iyi gelecektir. Birden fazla kilo verdirme yönü ile de dikkat çeken Kombucha çayı genel anlamda kilo verdirmekten çok bölgesel zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Kombucha çayının şu kadar günde şu kadar kilo verdirdiğini söylemek pek doğru olmasa da 15 günde fark edilir derecede incelme sağlanacağı bir gerçektir. Çinliler tarafından “Sonsuz Yaşam İksiri” olarak nitelendirilen Kambuha çayı ortalama 2000 sene önce Uzak Doğu’da keşfedilmiştir. Halk arasında ‘Kombu’ şeklinde bilinen bu çay o kadar faydalıdır ki yurtdışında son derece sağlıksız olan asitli içecekler yerine sık tüketilir hale gelmiştir.

Kombucha çayı özünde bir çay mantarıdır. Şeker ve siyah çayla fermente edilmesi ile zayıflatıcı karışım olarak karşımıza çıkar. Peki bu denli popüler olan Kombucha (Kambu) çayı ile nasıl kilo verilir? Kombucha çayı ile zayıflama tekniği…

Kombucha çayını hazırlayabilmek için ihtiyacınız olan ilk malzeme 3,5 litre su ve Kombucha kültür mantarıdır.

Suyun cam şişenin içerisinde durması gerekmektedir. Bununla beraber 1 su bardağı toz şeker ve 10 paket yeşil çay ihtiyacınız olan diğer malzemeler arasında yer almaktadır.

Tercih edebileceğiniz çay yeşil çay yerine siyah çay da olabilir. Poşet çaylar üzerinden hesap ederek hazırlamanız çok daha etkili olmaktadır.

Tüm malzemelerin yanı sıra aromalı olmasını isterseniz elma, şeftali gibi meyveleri de tercih edebilirsiniz. Ayrıca şifalı olması açısından bir yemek kaşığı elma sirkesi de ilave edilmelidir.

KOMBUCHA ÇAYI NASIL YAPILIR?

Malzemeler: 3,5 litrelik su, kombucha kültür mantarı

Suyu güzelce kaynattıktan sonra 1 su bardağı kadar toz şekeri kaynamış suya dökün. 8 dakika aralığında şeker eridikten sonra ocağın altını kapatın. 10 paket çayı ilave ettikten sonra 15 dakika demleyin. Ardından poşet çayları çıkartıp soğumasını bekleyin. Çayı cam kavanozu alıp 1 tane Kombucha kültür mantarını soğuk suyla güzelce yıkayıp karışıma ilave edin.

Geniş ağızlı kavanozu bezi lastik yardımıyla kapatın. Ilık ve karanlık yerde bekletin. Mantarın yüzey üstüne çıkıp çıkmadığını düzenli olarak gözlemleyin. 1 haftanın bitiminde sabah ve akşam 1 çay bardağı kadar tüketilebilir.

ENDER SARAÇ KOMBU ÇAYI TARİFİ

MALZEMELER

– Yeşil çay ya da siyah çay

– Elma sirkesi

– Toz şeker

– Kombu mantarı

– Su

YAPILIŞI

Yukarıda belirtilen tarife göre oda sıcaklığında oluşan çaya daha öncesinde yıkanan 1 çorba kaşığı kombu mantarı ekleyip kombu mantarı ile mayalayın. Bir miktar elma sirkesi koyduktan sonra cam kavanozu bez ile kapatıp 4 veya 8 gün soğuk olmayan bir yerde oda sıcaklığında muhafaza edin. Ortaya çıkacak olan çay mayhoş sirke gibi kokan bir tadı alması gerekir.

NOT: Doktor onayı almadan kesinlikle kullanmayın!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir