Kirpik neden dökülür? Kirpik dökülmesine karşı evde ne yapılır?

Sabahları uyandığınızda ya da duş sonrasında kirpiklerinizin sık sık döküldüğünü fark ediyorsanız dikkat! Kirpiklerinizin zamanla tamamının dökülmesine neden olabilirsiniz. Peki kirpik dökülmesini durdurmak için yapmak gerekir? Kirpiklerin dökülmesine neden olan faktörler nelerdir? Soruların yanıtı haberimizde…

Kirpikler, gözleri zararlı dış etmenlerden korumakla görevli tüylere verilen isimdir. Üst köz kapağında ortalama 90 ile 160 tane kirpik bulunurken, alt göz kapağında ise ortalama 80 tane kirpik bulunur. Kirpikler, vücuttaki diğer tüm tüylerden ayrıdırlar ve beraberinde bir kıl kökü kası içermezler ve diğer birçok kılların aksine androjenlerden etkilenmezler. Yapılan hatalar nedeniyle ya da genetiksel olarak zaman zaman kirpiklerde dökülme meydana gelebilir. Oluşan bu dökülmelerin artmaması için mutlaka bir bakım yapılmalı aynı zamanda günlük hayatta yaptığınız seçimlere dikkat etmelisiniz.

Örneğin kirpiklerinizde maskara varken uyumak kirpik diplerinizin nefes almasını engelleyerek kesinlikle dökülmesine neden oluyor.

Troid hastalıkları,
Stres,
 B12 vitamini eksikliği,
 yaşlılık,
– menepoz,
– makyaj,
– arpacık göz hastalıkları,
 iç salgı bezi hastalıkları,
– kemoterapi,
– hormonel bozukluklar gibi sorunlar da kirpiklerin dökülmesine neden olabilir. 

PEKİ KİRPİK DÖKÜLMESİNE KARŞI DOĞAL ÇÖZÜMLER NELERDİR?

VAZELİN MASKESİ:

MALZEMELER

Bir çorba kaşığı vazelin,
Bir tatlı kaşığı badem yağı,
Bir tatlı kaşığı lanolin,
3 adet ceviz içi,
3 adet fındık.

YAPILIŞI

Tüm malzemeleri benmari usulü ısıtın. Oluşan bu karışımı süzerek cam bir şişenin içine koyun. Bu karışımı kulak temizleme çubuğu yardımıyla kaş ve kirpiklerinize sürün. Bu karışım hem kirpiklerinizi gürleştirecek hem de dökülen kirpiklerinizin hızlı bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır.

1 HAFTADA KİRPİK DOLGUNLAŞTIRAN KÜR:

MALZEMELER

2 yemek kaşığı Hint Yağı
1 tatlı kaşığı buğday özü yağı
1 tatlı kaşığı lanolin
3 ceviz
3 fındık

YAPILIŞI

Listedeki tüm malzemeleri benmari usulü ısıtın. Ilıması için bir süre bekleyin. Sıcağı geçen karışımı cam bir kabın içine alın ve bu işlemi süzerek gerçekleştirin. Her gece uykudan önce kulak çubuğu yardımı ile bu karışımı kirpiklerinize uygulayın. Hint yağı, fındık, ceviz, lanolin ve buğday özünde yer alan vitaminler kirpiklerin dökülmesini önleyecektir. Bu kürü uyguladıktan 1 hafta sonra kirpiklerin güçlendiğini fark edebilirsiniz.

KİRPİK KÖKLERİNİ TEMİZLEYEN ANTİOKSİDAN:

MALZEMELER

1 poşet yeşil çay
1 fincan sıcak su

YAPILIŞI

Yeşil çay sadece midenizi değil kirpiklerinizi de rahatlatacaktır. Yeşil çayı 1 fincan sıcak suda demleyin ve cildinize temas edecek ılıklığa gelmesini bekleyin. Daha sonra kirpiklerinize uygulamak için makyaj pamuğu kullanarak bu çayı kirpiklerinize sürün. Birkaç dakika gözleriniz kapalı şekilde pamukla beklerseniz, yeşil çaydaki mineraller daha etkili hale gelebilir. Bu uygulamada önemli olan yeşil çayın sıcaklığının geçmesidir.
Sıcak şekilde uygulanan bu bakım kürü gözlerinize zarar verebilir. 

10 GÜNDE KİRPİK ÇIKARAN KÜR:

MALZEMELER

E vitamini kapsülü
1 kaşık zeytinyağı

YAPILIŞI

Minik bir kase içinde zeytinyağını ve E vitamini kapsülünü karıştırın. Elde edilen karışımı bir pamuk yardımı ile her gece uykudan önce kirpiklerinize sürün. E vitamini kirpiklerin dökülmesini önleyecek ve zeytinyağı da kirpikleri besleyecektir. 10 günlük bir uygulamadan sonra farkı anında göreceksiniz!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir