Kesin çözüm! Tırnak yeme en kolay nasıl bırakılır? Çocuklar için en kuvvetli yöntemler

Çocukluk döneminde sık rastlanan problemlerden biri olan tırnak yeme alışkanlığı, özellikle de annelerin çocuklarında en son görmek istediği bir manzaradır. Bu durum karşısında telaşlanan anne ve babalar çocuklarında tırnak yeme alışkanlığını bıraktırmak için çeşitli çözüm yolları ararlar. Tırnak yemeye başlayan çocuklarda bu alışkanlığın görülmesinin nedenleri neler olabileceğini sizler ve çocuklarınız için araştırdık. Peki tırnak yeme alışkanlığı nasıl önlenir? Tırnak yiyen çocuğa nasıl davranılmalı? İşte tırnak yemenin nedenleri…

Toplum içerisinde büyük küçük demeden ne yazık ki hemen hemen herkesin ya kendisinde ya da çevresinde karşılaştığı bir problem olan tırnak yemek alışkanlığı, özellikle de 3-4 yaş grubundan itibaren kendini gösterebiliyor. Biz yetişkinlerin bile alışkanlık haline getirebildiği tırnak yeme durumu genelde strese bağlı olarak ortaya çıkar. Yetişkinlik döneminde sınav stresi, ayrılık kaygısı ve şiddet gibi nedenlerden dolayı farkında olunmadan elin ağza gitmesi ile gerçekleşen tırnak yeme durumu, hem sağlık açısından çok zararlı hem de görünüm açısından kişi sağlıklı olsa bile kusurlu görünüme yol açar. Yetişkinlik ve çocukluk döneminde görülen tırnak yeme alışkanlığı, erkeklere nazaran kızlarda daha sık görülür. Peki kişiden kişiye değişebilen bu alışkanlıkta tırnaklar neden yenir? Tırnak yiyen çocuğa nasıl davranılmalı? Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır? Tırnak yemenin etkili çözümleri…

Davranış bozuklukları olarak tanımlanan tırnak yeme alışkanlığı, çocukluk döneminin bir parçası olduğunda yetişkinliğe göre daha zor ve geç bir sürede çözüme kavuşabiliyor. Ev içerisindeyken anne ya da baba çocuğunun tırnağını yediği fark ettiği zaman önlemek amaçlı eline hafif vurabilir. Ancak bu şekilde davranmak sorunu halletmekten çok dikkat çekmek için daha fazla elini ağzına getirmesine sebep olabilir.

Çocuğun tırnak yediği fark edildiği zaman öncelikli olarak altında yatan psikolojik sorunun çözülmesi gerekir. Sınav stresinde olan bir çocuk stresten dolayı elini sık sık ağzına getirebilir. Bunun için yapılabilecek en mantıklı şey sınav stresi sorununu ortadan kaldırmaktır.

OKUL DÖNEMİNDE TIRNAK YEME SORUNU

Okul dönemindeki bir çocuğun sınıf arkadaşlarında tırnak yiyen biri varsa onları kendilerine rol model alıp bir süre sonra kendisi de tırnaklarını yiyebilir. Başından geçen bir olayda çocuğun tırnak yemesine sebep olabilir. Mesela; boşanma, ilgisizlik, kardeş kıskançlığı ya da büyük yaşlarda görülen sınav stresi gibi faktörler tırnak yemeyi tetikliyor. 

TIRNAK YEMEYE İTEN SEBEPLER

Bırakılması gereken kötü alışkanlıklardan birisi olan tırnak yeme, insan sağlığını riske atıyor. Dolayısıyla tırnak yiyen kişilerin bir an önce bu alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekiyor. Peki tırnaklar neden yenir? İşte araştırmalarla kanıtlanmış tırnak yeme nedenleri…

1- Yapılan araştırmalar, psikolojik olarak rahatlamaya çalışmalarının bir yansıması olduğu için kişiler stresli yada baskı altındayken tırnak yeme eğilimi gösteriyor.

2- Bir başka araştırma, kişinin tırnak yeme alışkanlığının geçmiş zamanlarda yaşanan bazı olaylardan etkilenerek tırnak yeme alışkanlığına başlamış olabileceğini gösteriyor.

3- Uzmanlar, tırnak yeme alışkanlığı olan kişiler üzerinde yapılan araştırmalar kişilerin, ailesinde de bu alışkanlığa sahip en az bir kişi olduğunu gösteriyor.

4- Stresli, kaygılı ve endişeli zamanlarda tırnak yeme alışkanlığına daha sık rastlanıyor.

TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI NASIL BIRAKILIR?

– Çocuk elini ağzına getirdiği zaman söz ile ikaz etmek yerine dikkatini farklı bir yere çekmek için başka bir yere yönlendirilebilir.

Tesbih ağacı yağını tırnaklara sürüp üzerinde kurumasını bekleyin. Farkında olmadan tırnağını ağzına getirdiğinde gelecek olan acı tattan dolayı tırnak yemeyi bırakacaktır.

– Tırnak yeme davranışı esnasında farkındalığı arttıran ifadelere yer verilebilir.

– Herhangi bir sıkıntısı olduğu zaman rahat bir şekilde ailesine açabilme güveni verilmelidir.

– Tırnak yemeyi önleme amaçlı üretilmiş ojeler sürülebilir.

– Kulağa komik gelebilir ama yara bantlarını tırnak bölgesine kapatıp elini ağzına getirmesi önlenebilir.

– Tek bir acı kabağı kase içinde güzelce ezdikten sonra suyunu çıkartıp çocuğunuzun tırnaklarını bu suya değdirmesini isteyin.

”Acı ojeler tırnak yemeyi gerçekten önlüyor mu?” haberini okumak için

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir